Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
700 yıllık sopa atma oyunu
700 yıllık sopa atma oyunu
İngiltere'nin Lincolnshire kentindeki Haxey kasabası, 14. yüzyıldan bu günü her yıl ilginç bir geleneğe sahne oluyor.
Seyahat 8 Ocak 2019 - 14:32

Sene başında, Ocak ayının 5. gününde yapılan etkinlik, şehirdeki 4 pub restoranın oluşturduğu takımlar arasında yapılıyor.

ing3Carpenters Arms, the Duke William Hotel, The Loco ve The Kings Arms isimli bu dört pub takımı, boş bir çayırlıkta biraraya gelerek, deri uzun tüp şeklindeki sopa benzeri nesnenin havaya atılmasıyla oyuna başlıyor.

ing1Havaya atılan deri sopayı yere ilk düşüşünde kapmak isteyen Haxeyliler, üstüste yığılarak ilginç bir görüntü oluşturuyor.

ing4Amaç, bu deri sopayı, kendi takımlarının pub restoranının kapısının önüne götürebilmek. Fakat, 700 yılllık bu geleneksel etkinlikte kurallar var.

ing5Sopayı yere düştüğünde alan takım oyuncusunun koşması, hızlı adımlarla ilerlemesi yasak.

ing6Tek yapabildiği, olanca gücüyle sopayı ileri fırlatmak. Fırlattığı yerde deri sopayı kapan da bu kez kendi pub restoranı tarafına fırlatarak takım arkadaşlarının almasını bekliyor.

ing7Mücadele bu şekilde devam ediyor ve kasabaya ulaşıldığında kendi pub restoranının önüne sopayı ulaştıran galip geliyor.

Etiketler