Sözcü Plus Giriş
GALERİ 8 milyon objenin yer aldığı British Museum 29 Ağustos 2018 10:29
1 İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan British Museum, dünyanın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını barındırıyor.
2 Toplam 8 milyon objenin yer aldığı müzeyi, yılda ortalama 7 milyon ziyaretçi ücretsiz olarak gezebiliyor.
3 Dileyen ziyaretçiler, müzeye bağış yapabiliyor.
4 Müze, hekim ve doğabilimci Sir Hans Sloane'un (1660-1753) biriktirdiği kitap, elyazması ve doğa tarihi nesnelerden oluşan 69.253 parça koleksiyonunun hükümet tarafından satın alınmasıyla 1753'te kurulmuş.
5 Oxford kontları Edward ve Robert Harley'nin daha önce miras bıraktıkları önemli elyazması kütüphanesi ve Sir Robert Bruce Cotton'ın (1571-1631) bağışlamış olduğu elyazmaları, sikkeler ve antikaların da Sloane koleksiyonuna eklenmesiyle büyüdü.
6 II. George'un, Krallık Kütüphanesi'ni 1757'de armağan etmesinden iki yıl sonra müze, Bloomsbury'deki Montagu House'da halka açıldı.
7 19. yüzyılda arkeolojiye ilgi artınca, British Museum, armağan, satın alma ya da çalma-kaçırma (özellikle Anadolu'dan) yoluyla Antik çağ'la ilgili paha biçilmez yapıtlar elde etti.
8 1823'te III. George'un kütüphanesinin alınmasıyla genişleyen koleksiyon için daha geniş bir yer gereksinmesi doğunca, tasarımını Sir Robert Smirke'ün yaptığı günümüzdeki yapı, 1847'de Montagu House'un yerini aldı.
9 British Museum koleksiyonları; Eskiçağ yapıtları bölümü; sikkeler ve madalyalar bölümü; baskılar ve çizimler bölümü; günümüzde ayrı bir yapıda bulunan "Museum of Mankind" ("İnsanlık Müzesi") adı verilen etnografi bölümü olmak üzere dört ana bölümde toplanıyor.
10 Müzedeki ünlü yapıtlar arasında, Mısır hiyerogliflerinin Reşit Taşı, Asurbanipal'ın Ninova'daki sarayından gelme Asur kabartmaları, Bodrum'daki Mausoleion'dan frizler, Sutton Hoo Gemi Mezarlığı, tunç ve fil dişinden Afrika heykelcikleri sayılabilir.
11 Yoğunluk nedeniyle; haftaiçi erken saatlerde ziyaret etmek, müzeye daha fazla zaman ayormak isteyenler için öneriliyor.
12
13
14
15
16