Sözcü Plus Giriş
GALERİ ABD Başkanı Turmp'ın satın almak istediği ilginç ada Grönland 22 Ağustos 2019 12:48
1 ABD Başkanı Donald Trump'un, Danirmarka'ya bağlı özerk bölge Grönland'ı satın almak istediğine yönelik açıklamaları üzerine gözler bu ilginç adaya çevrildi.
2 Grönland, yüzölçümü açısından dünyanın en büyük adası konumunda ama bu adanın % 81'i buzullarla kaplı.
3 Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde, 2.166.086 km2 ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı Grönland'daki buz örtüsü 3 km. kalınlığında ve tabanı da deniz düzeyinin altında bulunuyor.
4 Adanın kuzeyinde Arktik Okyanusu (Arktik Deniz), güneydoğusunda İzlanda, batısında Kanada'nın Ellesmere Adası ve Baffin Körfezi yer alıyor.
5 900 yılında Gunnbjorn Ulfsson Grönland'ı keşfetmiş,
6 986 yılında ise Kızıl Erik, Grönland'da bir Viking sömürgesi kurmuş.
7 Günümüzde, bu zorlu coğrafyada yaşayan nüfus 57.500 civarında.
8 Nüfusun büyük kesimi batı kıyısındaki küçük kasabalarda yaşıyor.
9 Grönlandlılar, hem Kalaallit (Grönland İnuitleri), hem İskandinavya kökenlerini taşıyorlar ve Kalaallisut da denilen Grönlandça dilini konuşuyor.
10 Adanın iki önemli şehri ise başkent Godthab (Nuuk) ile Godhavn.
11 Ortalama sıcaklığın -70 derece olmasına karşın Grönland'ın iklimi kuru ve güneşli.
12 Kışların oldukça soğuk olduğu adanın buzlu bölgelerinde sıcaklık yazın bile donma noktasının altında oluyor.
13 Danimarka'ya bağlı olarak 1973 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu'na dahil olan Grönland, 23 Şubat 1983 tarihinde yapmış olduğu bir halk oylaması sonucunda AET'den ayrılma kararı almış ve gelişmelerin ardından 1 Şubat 1985'te Grönland kendi isteğiyle topluluktan ayrılmıştı.
14 Halen Avrupa Birliği'nin dışında olan Grönland'da 21 Haziran 2009'de bir referandum düzenlendi ve o tarihten bu yana Grönland Hükümeti, topraklarının zengin doğal kaynaklarını kullanma hakkına ve yetkilerine sahip olarak Danimarka'dan daha fazla özerklik kazandı.
15