Sözcü Plus Giriş
GALERİ ABD'nin devasa büyüklükteki milli parkı Denali 15 Haziran 2020 15:40
1 ABD'nin Alaska eyaletindeki Denali Ulusal Parkı ve Koruma Bölgesi, Kuzey Amerika kıtasının en yüksek zirvesi olan 6194 metre irtifalı McKinley Dağı'nın da aralarında bulunduğu 24 bin 500 km2'lik bir alanı kapsıyor.
2 Bu devasa büyüklükteki bölge, ormanlardan tundralara, buzullardan kayalık dağ alanlarına kadar farklı türde oluşumlarla kaplı.
3 Denali'deki en uzun buzul 71 km uzunluğundaki Kahiltna Buzulu.
4 Ulusal Park ve Koruma Bölgesi'nin kuzey kısmında McKinley, Toklat ve Foraker Nehirleri ve vadileri ile Kantisha ve Wyoming Sıradağları yer alıyor.
5 George Parks Karayolu ise parkın doğu yanını takip ediyor ve Alaska Sıradağları ile Chuliytna ve Nanana Nehri arasındaki vadilerden geçiyor.
6 Toprağın devamlı donması ve bu yüzden yıl içinde donma ve erime sezonları olması dolayısıyla, asfalt yol bakım maliyetleri çok yüksek olacağı için bu yolun ancak küçük bir kısmı asfalt.
7 Bu yolun sadece ilk 24 km'sinde ziyaretçilerin kendi motorlu araçlarını kullanmalarına izin veriliyor.
8 Yolun geri kalan kısmında parka ait veya özel sektörden kiralanan düzenli otobüs seferleri yapılıyor.
9 Yılda ortalama 400 bin ziyaretçiyi ağırlayan ulusal parkta, vahşi doğayı izlemenin yanısıra, dağcılık ve trekking de en fazla yapılan aktivitelerden.
10 Kış mevsiminde ise köpek kızağı kullanma, kayaklı koşu ve kar-mobil motorlu araçlarıyla gezinti yapmak oldukça popüler.
11
12