Sözcü Plus Giriş
GALERİ ABD'nin Utanç Müzesi 3 Kasım 2017 16:07
1 1811 yılında ayaklandıkları için kafaları kesilerek New Orleans'taki Jackson Meydanı'nda 'ibret' alınması için sergilenen kölelerin kafalarını simgeleyen anıt çalışması ziyaretçileri duygulandırıyor.
2 Bir 'utanç müzesi'ne dönüştürülen New Orleans yakınlarındaki Whitney arazisinde, kölelik dönemindeki insanlıkdışı uygulamaların izlerini görmek mümkün.
3 Mısır, kabak ve pirinç ekili tarlalarda ağır koşullarda çalıştırılan işçilere ayrıca meyve toplatılıyor, sepet ve kamışlardan sepet ve diğer ürünler ördürülüyordu.
4 Kurulan mezatlarda nitelik ve yaşlarına göre 100 dolar ila 1400 dolar arasında fiyatlardan satın alınan / satılan Whitney köleleri arasında ağır çalışma koşullarından yılanlar kaçmaya çalışıyor ama etrafları bataklık olduğu için kısa sürede yakalanıyor ve ağır işkenceler yapıldıktan sonra demirden yapılmış hücreye atılıyorlardı.
5 Kızgın New Orleans güneşi altında adeta fırına dönüşen hücrelerinde çoğu zaman su bile verilmeden yaşam mücadelesi veren köleler, tarih içinde toplu isyanlara kalkışmışlarsa da bu isyanlar oldukça kanlı şekilde bastırılmıştı.
6 Müzedeki en ironik yan ise bu acıların çekildiği mekanı görmek isteyen turistlerin bunun için 15 dolar ücret ödemek zorunda olmaları.
7
8
9
10
11
12