Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Adana ve Alaçatı’da festival zamanı
Adana ve Alaçatı’da festival zamanı
Türkiye’nin farklı şehirleri Nisan ayında birbirinden güzel ve eğlenceli festivallere ev sahipliği yapacak. Her yıl Nisan ayının ilk haftası Adana’da Portakal Çiçeği, Alaçatı’da ise Ot Festivali düzenleniyor. Önümüzdeki hafta sonu gerçekleşecek olan ve karnaval havasında geçecek her iki festivale talep oldukça fazla.
Seyahat 5 Nisan 2017 - 16:57

ADANA SOKAKLARINDA PORTAKAL ÇİÇEĞİ KOKUSU

Bu yıl 5. kez düzenlenen Adana Portakal Çiçeği Festivali 7-9 Nisan tarihleri arasında yapılıyor. Karnaval yürüyüşü ise 8 Nisan Cumartesi günü yapılacak. Portakal çiçeği kokuları eşliğinde yürüyen karnaval korteji, Adana sokaklarını şenlik alanına çevirecek.
portakal2Turuncu renkli kıyafetli insanları, portakal figürlerini ve tabii kebap, şalgam gibi yöresel lezzetleri her köşe başında bulabilirsiniz. Festival kapsamında müzikal etkinlikler ve çeşitli yarışmalar da düzenlenecek. Neredeyse tüm Adana halkının katıldığı bu karnavala ilgi her geçen yıl daha da artıyor.

portakalÇEŞİT ÇEŞİT OTLAR VE MUHTEŞEM EGE YEMEKLERİ

Nisan ayının bir başka önemli etkinliği de İzmir Çeşme'de düzenlenen Alaçatı Ot Festivali. Bu festival de son yıllarda giderek ünlenen bir karnavala dönüştü. Bu yıl 6-9 Nisan tarihleri arasında 8. kez düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali'nde ziyaretçiler, enginar yemeğinden tatlısına, kabak çiçeği dolması ya da şevket-i bostana kadar yöresel lezzetleri ve 200 farklı çeşit otu tadabilecek.

ot3Çeşme'nin en popüler beldesi Alaçatı sokakları da bu tarihlerde tam bir festival alanına dönüşüyor. Her yerde çiçekten yapılmış taçlarını başlarına takan kadın satıcıların yaptığı eşsiz yemekleri bulabilirsiniz. Geçen yıl 150 bin kişinin ziyaret ettiği Alaçatı Ot Festivali'nin bu yıl daha fazla ziyaretçi çekmesi bekleniyor.

ot2