Sözcü Plus Giriş
GALERİ Adana'nın sembollerinden Sabancı Merkez Camii 20 Haziran 2019 11:10
1 Adana'da, temeli 3 Aralık 1988'de atılan ve 1998 yılında ibadete açılan Sabancı Merkez Camii Camii, konumu itibariyle ve yüksek minareleriyle uzaktan görünüyor olması nedeniyle, şehrin sembol yapılarından biri durumunda.
2 65 bin metrekarelik arsası Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Diyanet Vakfı’na devredilen caminin yüzde 50'si halkın bağışları ile tamamlanmış, geri kalan yüzde 50'si de Hacı Sabancı ve onun ölümünden sonra Sabancı ailesi tarafından karşılanmıştı.
3 Bu nedenle başlangıçta Merkez Camii olması düşünülen adı Sabancı Merkez Camii olmuştu.
4 Adana'nın Reşatbey semtinde, Seyhan Irmağı kenarında görkemli bir yapıya sahip olan Sabancı Merkez Cami'nin 4 yarım-kubbe, 5 kubbe, 6 minaresi var; bunlar 4 halife ve 4 mezhebe, İslam’ın 5 şartına, imanın 6 şartına karşılık geliyor.
5 32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avludaki 28 kubbe Kur'an’da adı geçen 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Muhammed'in peygamber olduğu yaşa ve 40 rekat namaza, 99 metrelik 6 minare Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelir.
6 Cami, 4 ders odası, 10 itikaf odası, imam ve müezzin odaları, sohbet odaları ve şadırvan ile her türlü imkana sahip.
7 Projesi, Mimar - Mühendis Necip Dinç tarafından yapılan camide bulunan hat eserlerinin tamamı, hattat Hüseyin Kutlu’ya aittir.
8 Cami çinileri, Mimar Nakkaş M. Semih İrteş tarafından klasik İznik çinisi tekniği ile hayat bulmuş.
9 Mihrap, minber, kürsü, taç kapı ve diğer kapılar mermer olup, klasik Osmanlı camilerinde bulunan eserlere benzer tarzda çizilmiş ve Nihat Kartal Usta tarafından yapılmış.
10
11