Sözcü Plus Giriş
GALERİ Adını bir Türk denizciden alan Karayip adası: Grand Turk 6 Şubat 2019 14:45
1 Grand Turk Adası, Turks ve Caicos Adaları başkenti Cockburn Town'ın üzerinde bulunduğu güzel plajların yanısıra tarihi yapıların da yer aldığı küçük bir tropik bir ada.
2 Birleşik Krallık'a bağlı Grand Turk, 18 kilometrekarelik alanıyla Turks adalarındaki (Caicos dahil değil) en büyük ada olma özelliğine sahip.
3 Bölgenin tarihi, kültürel, finansal ve yönetimsel merkezi konumundaki adaya ulaşım deniz yoluyla ve küçük ama uluslararası niteliği olan havaalanıyla sağlanıyor.
4 Dev transatlantiklerin Karayipler’e düzenlenen turlar sırasında sıkça uğradığı bir yer olmasa da, bölgede dünya turizmine açılmak için çalışmalar sürdürülüyor.
5 Bunun sonucunda da bazı gemiler Doğu Karayip gezilerine bu adayı dahil etmeye başlamış durumda.
6 Adayı ziyaret eden turistler, günlerini plaj, tüplü dalış ve şnorkelli yüzme, tekne kiralama, kano, doğa yürüyüşleri, balık tutmak ve balina seyri gibi etkinliklerle değerlendiriyor.
7 Uzun bir süre, Grand Turks'un adını şekli Türk fesine benzeyen Melocactus adlı kaktüsten aldığı söylense de daha sonra bunun doğru olmadığı, adaya Türk adının verildiği sırada Türklerin fes giymediği ortaya çıkmıştı.
8 Yapılan son araştırmalara göre adanın keşfinin denizci bir Türk olan Kemal-i Hasan tarafından yapıldığı ancak daha sonra burada koloni kuran İngilizlerin kaşifinin isminin ne olduğunu bilmeyip yalnızca milliyetini bildiği için adaların adını Türk adaları koyduğu düşünülüyor.
9
10
11
12
13
14
15
16
17