Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Afyonkarahisar gezilecek yerler rehberi ve görülmesi gereken 4 muhteşem yer…
Afyonkarahisar gezilecek yerler rehberi ve görülmesi gereken 4 muhteşem yer…
Afyonkarahisar, 17 ilçesiyle Ege Bölgesi sınırları içinde yer alan, arkeolojik kalıntılarıyla, milyonlarca yılda oluşmuş mağaralarıyla, termal zenginlik ve tabiat güzellikleriyle, turizm potansiyeli oldukça fazla olan bir şehidir. Afyon’a yolunuz düşerse gezmeniz ve görmeniz gereken yerler nerelerdir? İşte mutlaka görmeniz gereken 4 yer...
Seyahat 13 Mayıs 2018 - 10:19

Afyonkarahisar, Türk milletinin bağımsızlık savaşının en önemli adımı olan Büyük Taarruz’un, 26 Ağustos 1922 tarihinde Başkomutan Mustafa Kemal tarafından başlatıldığı, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan, çeşitli medeniyetlerin buluştuğu, doğal güzellikleriyle görülmesi gereken şehirlerimizdendir. Afyon’da gezilecek yerler nerelerdir? Afyon’un tarihi ve turistik yerleri ve daha birçok bilgiyi sizler için derledik…

AFYONKARAHİSAR GEZİLECEK YERLER REHBERİNDE OLMASI GEREKEN 4 YER

AFYON KALESİ

Volkanik bir kaya kütlesi olan ve 226 m yükseklikteki kale, M.Ö.1350 yıllarında Hitit İmparatoru II.Murşil zamanında, Arzava seferinde müstahkem mevkii olarak kullanılmış ve Hapanuva adını almıştır. Bizans ve Selçuklular zamanında da önemli çarpışmalara sahne olmuştur. Kale zirvesinde Frigler dönemine ait Ana Tanrıça Kybele’ye adanmış birçok tapınma yerleri ile 4 adet büyük sarnıç bulunmaktadır. Surları Seçuklu Sultanı Alâaddin Keykubat zamanında 1235 yılında onarılmış, kaleye küçük bir mescit ile yanına saray yaptırılmıştır. 1573’te Osmanlı Sultanı II.Selim’in emri ile burçları, sarnıçları ve kulesi tekrar onarılmıştır.

Afyonkarahisar Kalesi

Afyonkarahisar Kalesi

YEDİKAPILAR MANASTIRI

Bolvadin ilçesi, Kemerkaya kasabası, Yedikapılar mevkiinde bulunan tüf sarp kayalık yüzeye oyulmuş, birbirine bitişik tonoz tavanlı lkilise ve odalardan oluşan, 8.-10.yüzyıllar arasında yapılmış manastır yapısıdır.

FRİG VADİSİ-AYAZİN ÖREN YERİ

Ayazin köyünün, Frigler döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Roma ve Bizans dönemlerine ait aile ve tek kişilik kaya mezar odaları, Bizans dönemine ait kiliseler ve kaya yerleşimleri, Aslanlı mezar odaları, sütunlu mezar odaları ile kayaya dış ve iç mimarî olarak oyulmuş kilisesi gibi sanat şaheseri eserler bulunmaktadır. Ayrıca kaya kütlesinin oyularak yerleşime dönüştürüldüğü Avdalaz Kalesi vardır.

Frig Vadisi

Frig Vadisi

GÖYNÜŞ VADİSİ KAYA MEZARLARI

Afyonkarahisar'ın İhsaniye İlçesi Kayıhan beldesindedir. Frig dönemine ait yerleşimin olduğu Frig Vadisinde yaklaşık 10 metre yükseklikte dik kayalar vardır. Bu kayaların cephelerinde kare görünümlü küçük kapı boşlukları bulunur. Bu kapılardan içeri girildiğinde odalarla karşılaşılmaktadır. Bu odalar frig dönemine ait kaya mezar odalarıdır. Vadi içinde kale, Aslantaş, Yılantaş, Kübele açık hava tapınağı olan Maltaş ile Maltaş ve Kumcaboğaz bulunmaktadır.


DOĞU KARADENİZ’DE GİDİLMESİ GEREKEN 5 YER:

 

Son güncelleme: 11:27 - 13.05.2018