Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Alaçatı Ot Festivali’ni 200 bin kişi ziyaret etti
Alaçatı Ot Festivali’ni 200 bin kişi ziyaret etti
İzmir'in Çeşme ilçesinde, dört günde 200 bine yakın ziyaretçinin ağırlandığı 8. Alaçatı Ot Festivali sona erdi.
Seyahat 10 Nisan 2017 - 15:19

Çeşme’nin en gözde tatil beldelerinden olan Alaçatı’da bu yıl 8. kez düzenlenen Alaçatı Ot Festivali, Türkiye’nin her yerinden gelen yaklaşık 200 bin ziyaretçiyi ağırladı.

a32 bine yakın tur otobüsü ile Çeşme ve Alaçatı’ya akın eden ziyaretçiler, sadece Çeşme bölgesindeki otel ve pansiyonları değil, Seferihisar, Urla, Kuşadası ve İzmir’deki otelleri de doldurdu.
a7Baharın ilk ayında önemli bir turizm hareketliliği yaşayan Alaçatı, zor bir kış yaşayan esnafa da moral oldu.

a4Vatandaşlar sadece Alaçatı’yı değil, Çeşme’nin görülmeye değer Çiftlik, Dalyan, Ilıca, Germiyan, Ildır gibi mahallelerini de gezerek restoran ve kafe işletmecileri ile yöresel ürünler satan mahalle sakinlerine, zor geçen kış sonrası nefes aldırdı.
a6Alaçatı’nın girişinde kurulan stantlarda Egeli kadınlar yöresel lezzetleri tanıttı. Ege’de yetişen otlardan yapılmış yiyeceklerin satıldığı fuar alanında zaman zaman izdiham yaşandı.
a5Markalaşan ismiyle, her yıl daha fazla dikkat çeken Alaçatı Ot Festivali’nin son gününde düzenlenen En Fazla Ot Toplama Yarışması’nın birinciliğini, Germiyan Mahallesi’nde duvarlara yaptığı desenlerle tanınan Nuran Erden kazandı.
a10
Nuran Erden, doğadan topladığı 72 çeşit yenebilir bitki ve 58 çeşit tıbbi bitki ile birinci olmaya hak kazandı. Çok sayıda kişi toplanan ot çeşitlerini inceleyerek isimlerini ve nerelerde kullandıklarını da öğrenmiş oldu.

a11Toplam 16 yarışmacının heyecanla yarıştığı ‘En Güzel Ot Yemeği Yarışması’nı ise, ‘Güveçte Kuzu Etli Isırgan Otu’ yemeği ile geçen yılın 2 birincisinden birisi olan Şennaz Çevik kazandı.

a2Festivalin ikinci gününde gerçekleştirilen kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne oldu. Bando eşliğinde faytondan, bisikletlere, otomobilden traktörlere kadar çeşitli araçların da katılımıyla oluşturulan kortej yürüyüşüne, birbirinden renkli giysilerle yapılan katılım, Alaçatı’yı karnaval havasına soktu.

a9

 

Son güncelleme: 12:28 - 11.04.2017