Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Alaska’da ıssızlığın ortasında bir ailenin yaşamı
Alaska’da ıssızlığın ortasında bir ailenin yaşamı
ABD'nin Alaska eyaletinde, 400 kilometre uzunluğundaki Nowitna Nehri'nin kenarında yaşayan tek insan topluluğu Atchley ailesi.
Seyahat 3 Mart 2018 - 10:50

En yakın kasabaya 160 kilometre uzakta yaşayan aileyi geçtiğimiz 18 yıl içinde sadece bir avuç insan ziyaret etti. Fotoğrafçı Ed Gold ise Atchley ailesiyle 11 ay geçirdi.

a1Aile yılda bir kez büyük bir market alışverişi yapıyor. Bu alışverişin içinde süt tozundan domates salçasına, pirinçten mısıra ve fasulyeye kadar her şey var.

a14

Alışverişin dışında aile ayı, kurt, tavşan, ördek ve kunduz avladığı gibi yaban mersini ve kuşburnundan reçel yapıyor.

a10Aile, zamanlarını kendi ihtiyaçlarına uygun olarak istediği gibi ayarlıyor.

a17

Gün ışığına göre günlük rutinini üç saat ileri ya da geri çekebilen aile, genelde 16.30’da kahvaltı yapıyor. Uzun kış günlerini marangozlukla, temizlik ve onarımla geçiriyor.

a322:00’de akşam yemeği yedikten sonra sohbet ediyorlar, gitar çalıyorlar ya da yazı yazıyorlar. Yatağa ise genelde 04.00’te gidiyorlar.

a6Eğer para sıkıntısı yaşarlarsa 52 yaşındaki David, yüzülmüş derileri satıyor, kulübe inşa ediyor ya da 1.600 kilometre uzaklıktaki altın madeninde çalışıyor. Ancak güneş enerjisinin de yardımıyla aile genelde yılda sadece 12 bin dolar ile geçinebiliyor.

a8Ailenin 13 yaşındaki oğlu Sky, evde eğitim görüyor. Ailesi aşçılık ve marangozluk üzerinden matematik öğretmek gibi yeteneğe dayanan bir eğitim modeli uyguluyor.

a18

David ve Romey oğullarının eğitiminin bir parçası olarak Grand Theft Auto oynamasına izin veriyorlar. Sky’ın böylece ‘kendine güveni ve işleri çok da ciddiye almamayı’ öğrendiğini söylüyorlar.

a2Sky bu eğitim sisteminden memnun olduğunu, “Hiç okula gitmedim ama sanırım gitsem çok da sevmezdim” diyerek açıklıyor.

a16

Annesi, babası ve köpeği ile yaşasa da Sky yaşıtlarından çok uzakta.

a4Tek arkadaşının uçakla 75 dakika uzaklıkta olan Fairbanks kasabasında yaşayan Ella olduğunu söylüyor.

a15

Ancak Ella’yı da çok görmediği için kendisine bir yabancı olduğunu ekliyor.

a11Ruby kasabası Atchley ailesi için yazın tekne kışın ise motorlu kızak ile sadece nehir üzerinden gidilebilen bir yer.

a20

Ancak bu yolculuk özellikle kışın çok tehlikeli olabiliyor.

a5Herhangi bir acil durumda ise ailenin ulaşabileceği en yakın hastane altı saat uzaklıkta.

a21

Ailenin uydu telefonu üzerinden alarm çalabiliyor, eğer buzların eridiği bir dönemse helikopterin gelmesi gerekiyor.

a12Issızlığın içinde yaşamak Atchley ailesini mutlu etse de Romey’yi ilk başta endişelendirmiş: “Buraya ilk taşındığımda yanlış gidebilecek şeyleri düşünüp çok korkuyordum. Ya birinin apandisiti patlasaydı? Elektrikli testerimiz bozulsaydı ve hiç odunumuz kalmasaydı? Ancak anı yaşamayı sonradan öğrendim.”

a13David ise halinden memnun: “İnsanlar 18 ay izolasyonda yaşamanın nasıl bir şey olduğunu öğrenmek istiyor. Sizi değiştiriyor. Herhangi bir konu hakkında iki ayrı fikre sahip olmaya hakkınız var. Vaktimiz olduğu için aylarca tek bir konu hakkında konuşabiliyoruz.”

a23

BBC

 

Son güncelleme: 11:09 - 03.03.2018