Almanlar da uçan otomobil yapıyor

Uçan otomobil yarışı kızışıyor. Ruslar'ın 3 boyutlu yazıcıyla yaptığı uçan otomobil tasarımından sonra şimdi de Almanlar, yeni tasarım uçan otomobili tanıttı.

Almanlar da uçan otomobil yapıyor

Lilium isimli havacılık şirketi, dikey iniş – kalkış yapabilen elektrikli jet için 90 milyon dolarlık arge fonu sağladığını açıkladı.

u2Bir dizi görselle birlikte tanıtılan bu yeni araç için fon sağlayanlar ise Skype’ın kurucusu Niklas Zennström’ün şirketi Atomico, ve eski Twitter CEO’su Evan Williams’ın fon şirketi Obvious Ventures.

u690 milyon dolarlık fon, Nisan ayında ilk testini başarıyla tamamlayan bu uçan otomobilin geliştirilme çalışmalarında kullanılacak.

u3Elektrikli bir motora sahip uçan otomobil, geleneksel jetlerle aynı çalışma prensiplerine sahip.

u4Saatte 300 km hıza ulaşabilen bu otomobil, bir tam şarj ile 1 saatlik uçuş yapabiliyor.

u7Motor sesinin de çok az olacağı uçan araçların, küçük şehirlerde yaşayıp büyük şehirlerde çalışmayı daha olanaklı hale getireceği ve megakentlerdeki nüfusun azalmasına katkı sağlayacağı da konuşuluyor.

u5Yine bu araçların büyük şehirlerde şehir dışında olan havalimanlarına merkezden yolcu taşımacılığı da çok kolaylaştıracağı belirtiliyor.

u8Şirketin üst düzey yöneticisi Daniel Wiegand, ”Şehir merkezinden havalimanına taksiyle gitmek bazen 2 saati geçiyor ve fiyatlar tahminlerin üzerinde olabiliyor. Örneğin bizim araçlarımız uçan taksi olarak kullanılabilecek ve 2 saatlik mesafe 5 dakikada taksi fiyatına gidilebilecek” dedi.

Ruslar 3D yazıcıdan uçan otomobil üretecek İlginizi Çekebilir Ruslar 3D yazıcıdan uçan otomobil üretecek Dünyanın en lüks uçağı: Crystal Skye İlginizi Çekebilir Dünyanın en lüks uçağı: Crystal Skye