Sözcü Plus Giriş
GALERİ Almanya'da bir dünya mirası: Rezidans Würzburg 4 Ekim 2019 14:32
1 Almanya'nın Frankfurt ile Nürnberg arasında, Mainz Nehri kıyısında yer alan Würzburg kenti, ihtişamlı Rezidans Würzburg'a ev sahipliği yapıyor.
2 1719 yılında inşasına başlanan Rezidans Würzburg 1780'e doğru bitirilmiş.
3 Balthasar Neumann tarafından Barok tarzında inşa edilen Rezidans Würzburg, 1981 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alıyor.
4 677 m²'lik alanıyla, dünyada tavana çizilmiş en büyük fresk bu binanın içinde yer alıyor ve ünlü fresk sanatçısı Giovanni Battista Tiepolo tarafından çizilmiş.
5 Gezegenler ve Kıtalar Alegorisi olarak adlandırılan resimde Apollo günlük işleriyle uğraşırken betimlenmiş.
6 Onun etrafındaki tanrılar gezegenleri, kornişteki alegorik figürler ise Amerika'yı da içerecek şekilde dört kıtayı temsil etmekte.
7 Büyük salonları, geniş merdivenleri, tabloları, altın yaldızlı heykelleriyle göz alan yapının en çok ilgi çeken bölümlerinden biri de içinde barındırdığı çok büyük mahzeni.
8 Rezidans Würzburg, başta klasik müzik konserleri olmak üzere yıl içinde önemli kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.
9 Bir sarayı andıran Rezidans Würzburg'in muhteşem bahçesi de en az içi kadar ilgi görüyor.
10 Heykellerle bezeli yemyeşil peyzajı, ağaçları, süs havuzları ile ziyaretçilerinin huzur bulduğu bahçenin ziyaretçi sayısı da en az bu muhteşem yapının içini gezelner kadar fazla..
11
12