Amerika’nın ünlü nehrine benzetiliyor: Burası Munzur Vadisi

Tunceli'de doğal güzelliği, endemik türler ve yaban hayatı açışından zenginliğiyle bilinen Munzur Vadisi Milli Parkı'na, pandemiye rağmen ziyaretçi akını devam ediyor. Vadiyi ziyarete gelenler, ABD'de bulunan Colorado Nehri'ne benzettikleri alanın, daha güzel ve daha yeşil olduğunu söyledi.

Amerika’nın ünlü nehrine benzetiliyor: Burası Munzur Vadisi

Tunceli’de, 1971 yılında Milli Park ilan edilen Munzur Vadisi, 42 bin 674 hektarlık bir alanı kapsayan, zengin akarsu kaynakları, endemik bitki örtüsü ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan yaban hayvanı çeşitliliğiyle bölgeye gelen turistlerin ilgisini çekiyor.

Ovacık ilçesine 10 kilometre uzakta bulunan gözelerden çıkan ve onlarca derenin suyuyla beslenen Munzur çayı, sonbaharın renkleriyle birleşerek doyumsuz bir atmosfer oluşturuyor.

(FOTO: DHA)

NÜFUSUNUN 12 KATI TURİST AĞIRLADI

Doğal güzelliğiyle ön planda olan Tunceli, çevre illerden gelen birçok turistin de gözdesi olmaya devam ediyor. 85 bin nüfusa sahip Tunceli’ye, ekim ayına kadar 1 milyon araç giriş yaptı.

(FOTO: DHA)

“COLORADO’YA BENZİYOR AMA DAHA GÜZEL”

İstanbul’dan geldiğini ve vadiye hayran kaldığını belirten Onur Oğuz (29), şunları söyledi:

* Türkiye’nin her tarafını gezdim amaTunceli’ye bayıldım. İnanılmaz güzel bir yer. Arkamda gördüğünüz yer Amerika’da bulunan Colorado Nehri’ne benziyor. Colorado, kurak ve çorak bir yer ama burada yeşillik var. Burada insan nefes aldığını fark ediyor.

(FOTO: DHA)

* Tunceli’yi bu kadar beklemiyordum. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla montajdır diye düşündüm ama buraya gelince tabiatın her şeyini hissediyorsunuz. Ağaçların güzelliğini, havanın temizliğini ve gökyüzünün maviliğini hissediyorsunuz.

* Munzur Vadisi Milli Parkı, Türkiye’nin ikinci büyüklükteki bir milli parkı. Su inanılmaz derecede güzel, el değmemiş bir coğrafya. Ekoloji sürekli devam ediyor. Tahribata uğramadan inşallah bu şekilde devam eder. (DHA)

 

Avrupa'nın en büyük kanyonu Verdon Vadisi İlginizi Çekebilir Avrupa'nın en büyük kanyonu Verdon Vadisi Her mevsim farklı güzel: Loç Vadisi İlginizi Çekebilir Her mevsim farklı güzel: Loç Vadisi Ihlara Vadisi, pandemi sürecinde 62 bin ziyaretçi ağırladı İlginizi Çekebilir Ihlara Vadisi, pandemi sürecinde 62 bin ziyaretçi ağırladı