Sözcü Plus Giriş
GALERİ Anadolu Medeniyetleri Müzesi dünyanın en saygın müzeleri arasında 8 Mart 2019 15:56
1 Kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi!nde, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik Çağdan başlıyarak günümüze kadar Osmanlı devrinin bu tarihi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergileniyor.
2 1997 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi seçilmek gibi önemli bir başarıya imza atan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Atpazarı olarak isimlendirilen semtte, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güney doğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır.
3 Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Kurşunlu Han’dır.
4 Ankara’da ilk müze, Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921 yılında kalenin Akkale olarak isimlendirilen burcunda kurulmuştu.
5 Atatürk’ün telkinleriyle merkezde bir “Eti Müzesi” kurma fikrinden hareket edilerek diğer bölgelerdeki Hitit eserleri de Ankara’ya gönderilmeye başlanınca geniş mekanlara sahip bir müze binası gerekli görüldü.
6 Fatih Dönemi baş vezirlerinden Mahmut Paşa tarafından 1464 - 1471 tarihleri arasında yaptırıldığı tahmin ediln edilen ancak Cumhuriyetin ilk yıllarında metruk halde bulunan Mahmut Paşa Bedesteni ve yine o tarihlerde yapıldığı tahmin edilen Kurşunlu Han'ın onarılarak müze binası olarak kullanılması çalışmalarında, bu alan yıllar içinde yapılan restorasyonlarla sürekli genişletildi.
7 Müze yapısı 1968 yılında son şeklini aldı. Bu görkemli müzede bulunan koleksiyonlar; Paleolitik Çağ, Neolitik (Yeni / Cilalı Taş) Çağ, Kalkolitik (Bakır-Taş) Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı, Lidya Dönemi, M.Ö 1200'lerden Günümüze Anadolu Uygarlıkları, Çağlar Boyu Ankara olarak sınıflandırılmış.
8 Haftanın her günü ziyaret edilebilen müze, 30 TL karşılığında gezilebiliyor.
9
10
11
12
13
14
15
16
17