Sözcü Plus Giriş
GALERİ Anadolu'nun binlerce yıllık tarihi bu müzede 19 Nisan 2019 16:09
1 Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, projesinden teşhirine kadar Türkiye’de özel sektör tarafından hayata geçirilen ilk müze olma özelliğine sahip.
2 2010 yılında müze inşaatı tamamlanarak hizmete giren ve yaklaşık 1300 m2lik alana kurulan müze binasının, üç blok hâlinde 4000 m2lik kullanım alanı bulunuyor.
3 Müzeye adımını atmanızla birlikte, bahçesinde yer alan taşınmaz kültür varlıklarıyla, Anadolu'nun binlerce yıllık geçmişine yolculuğunuz başlıyor.
4 Eskişehir'in merkez ve ilçelerinde 1945 yılından bu yana topalanan kültür varlıkları, ziyaretçilerine oldukça başarılı bir bilgilendirme eşliğinde sunuluyor.
5 Müze teşhirinde yoğunluk olarak Dorylaion (Şarhöyük Eskişehir-Tepebaşı), Pessinus (Sivrihisar-Ballıhisar), Han Yeraltı Şehri (Han Yazılıkaya), Keçiçayırı (Seyitgazi-Bardakçı), Çavlum Köyü Eski Hitit Nekropolü (Odunpazarı-Çavlum), Demircihöyük (Çukurhisar-Tepebaşı), Karacahisar (Odunpazarı-Karacaşehir) Küllüoba (Seyitgazi-Yenikent) gibi arkeolojik alanlarda yapılan bilimsel arkeolojik kazılar, önemli buluntuları ile birlikte kronolojik olarak sergileniyor.
6 Sergilenen eserler arasında mermer heykel ve heykelcikler, mimari parçalar, steller, pişmiş toprak günlük kullanım kapları, idoller, cam kaplar ve boncuklar, metal kap ve silahlar, takılar, sikkeler bulunmakta.
7 Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi; Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan yaklaşık 22.500 taşınır kültür varlığına ev sahipliği yapıyor.
8 Müze’nin yaklaşık 1.800 m2lik kapalı alanında teşhir edilen yaklaşık 2.000 eser dışında kalan 20.500 eser 900 m2lik müze depolarında korunuyor.
9 Haftanın her günü 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen bu etkileyici mekan, tarihin canlandırıldığı özel vitrinleriyle de ülkemizin modern ve örnek müzeleriarasında yer alıyor.
10
11
12