Sözcü Plus Giriş
GALERİ Anadolu'nun müzikle tedavi yapılan ilk hastanesi 5 Mart 2020 10:52
1 Anadolu'da müzikle tedavi yapılan ilk hastahane olarak bilinen Amasya Darüşşifası, İlhanlı döneminden günümüze ulaşan tek eser olma özelliğini de taşıyor.
2 2011 yılından itibaren, müzeye dönüştürülerek Sabuncuoğlu Şerefettin Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi adını alan yapı, İlhanlı Hükümdarı Sultan Mehmet Olcaytu ve hanımı Uduz Hatun adına Anber Bin Abdullah tarafından 1308-1309 yılında yaptırılmış.
3 Yapıda, Anadolu Selçuklu mimarisinin orijinal sütun başlıkları olan geometrik yaprak tezyinatlı ve mukarnaslı sütun başlıkları kullanılmış.
4 Türk üçgenlerinden meydana gelen ters dönmüş sütun başlıkları, Anadolu Selçuklu mimarisinde ilk defa bu mimari eserin cephe kenarlarında denenmiş.
5 Bina kesme taşlardan örülmüş ve iki köşesine silindir şeklinde dayanaklar yaptırılmış.
6 Sadece Amasya Bimarhanesi'ne mahsus bir özellik olarak kapı kilit taşında diz çökmüş vaziyette insan kabartması mevcut.
7 Müzeye adını veren ve bahçesinde heykeli bulunan Sabuncuoğlu Şerefeddin, Fatih Sultan Mehmet döneminin hekimlerindendi.
8 Bimarhane’ye 17 yaşında gelen ve 14 yıl görev yapan Sabuncuoğlu Şerefeddin, hem tedavi yöntemleri hem de tıp alanında yazdığı eserlerle yaşadığı dönem ve sonrasının önemli tıp alimlerindendi.
9 Şifahane olarak kullanılığı dönemin atmosferini yansıtan canlandırmaların yer aldığı müze, Mehmet Paşa Caddesi üzerinde yer alıyor ve Pazartesi günleri hariç her gün 09.00 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açık tutuluyor.
10
11
12
13