Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Antalya’da ‘Yünden Masallar’ sergisi
Antalya’da ‘Yünden Masallar’ sergisi
Antalya'da bir AVM, 'Yünden Masallar' adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu sergiyi ilginç kılan ise, yünün daha önce hiç görmeye alışık olmadığımız alanlarda kullanılıyor olması. Objelerin yünden yapılan motiflerle kaplandığı sergide; yastık, koltuk, abajur gibi ev eşyalarının yanı sıra sokaktaki ağaçlar ve arabaların bile yünle kaplanmış olması ilginç görüntülere sahne oluyor. 
Seyahat 16 Ocak 2018 - 14:44

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Derya Tecimer kreatörlüğünde 30 öğrencinin desteğiyle oluşturulan uygulamanın ilk sergisi açıldı.

y4Serginin konseptini oluşturan Yasemin Akar, yünle farklı eşyaları giydirme sanatının, 2004 yılında Hollanda’da ortaya çıkan ‘Yün Bombası: Yarn bombing’ denilen sokak sanatıyla ortaya çıktığını belirtti.

y3‘Yarn bombing’ yerine ‘Yünden Masallar’ adının belirlendiğini anlatan Akar, “Yarn bombing tüm objelerin yünden motiflerle kaplandığı, grafiti sanatının bir türü olarak biliniyor. Ağaçlar, direkler, banklar, koltuklar, bisikletler, arabalar, kısacası evdeki ve sokaktaki birçok şey yün motiflerle kaplanıyor. Biz de burada bir otomobili, bisikleti, koltuk ve sandalyeleri yünle kapladık. AVM’nin dışında ise palmiye ağaçlarına yün motifler giydirdik. Görenler ilgiyle izliyor. Özellikle yünle uğraşan kadınlar uzun uzun örgüleri inceliyor” dedi.

y2Akar, 16 Ocak- 4 Şubat tarihleri arasında görülebilecek etkinliğin, daha sonra İstanbul’a taşınacağını, Anadolu yakası ve Avrupa yakası olmak üzere iki farklı sergi alanı hazırlanacağını aktardı.

y1Sergideki en dikkat çekici parçalar ise, bisiklet ve arabaya yapılan yünden kılıflar oldu. Giysilerde ve ev eşyalarında görmeye alışık olduğumuz yün örmeleri böyle büyük objeler üzerinde görmek hayranlık uyandırdı.

DHA

Son güncelleme: 14:46 - 16.01.2018