Sözcü Plus Giriş
GALERİ Antik Roma'dan kalma Hırvat kenti Pula 3 Aralık 2019 16:02
1 Antik Roma çağlarından bu yana Hırvatistan'ın Istria bölgesinin idari merkezi olan Pula, barındırdığı tarihi eserlerin yanısıra ılıman iklimi, dalgasız düz denizi ve bozulmamış doğası ile Avrupa'nın alternatif seyahat rotaları arasında yer alıyor.
2 Kentin uluslararası havaalanına da sahip olması, kent turizmine önemli katkı sağlamakta.
3 Geniş körfezin iç kısmında yedi tane tepenin üstünde ve etrafında konumlanan Pula, denizden ve Fazana boğazından giren iki gemi girişi olan ve kötü iklim şartlarına karşı çok iyi korumalı bir doğal limana da sahip.
4 Şarapçılık, balıkçılık, gemi yapımı ve turizm, kentin ana gelir kaynakları.
5 Pula'nın en etkileyici mekanı şüphesiz Roma döneminen kalan ve en büyük 6. amfitiyatro ünvanı da bulunan Arena.
6 Yapımında Venedik taşları kullanılan bu görkemli yapının yerüstündeki görüntüsü kadar altında yer alan mahzenleri de oldukça etkileyici.
7 Şehrin merkezindeki Forum, kimisi bin yıllık yapıları, kafe ve restoranlarıyla tarihi soluyarak dinlenip birşeyler yiyip içebileceğiniz hoş mekanları da barındırıyor.
8 Zengin tarihe sahip Pula'daki Arkeoloji Müzesi, eskiden askeri bir okulken kültür merkezine dönüştürülen Karlo Roc binası ve 6. yüzyıldan kalma Saint Nicholas Kilisesi, St. Antuan Kilisesi görülmesi gereken diğer önemli yerler arasında yer alıyor.
9
10
11