Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ardahan gezilecek yerler: Her sene aynı dönemde çıkan Atatürk silüeti ve turistik yerler…
Ardahan gezilecek yerler: Her sene aynı dönemde çıkan Atatürk silüeti ve turistik yerler…
Ardahan ilinin tarihine ait en eski yazılı belge Taşköprü Köyü Kayalığına Urartu Kralı II. Serdur’un (M.Ö. 753-735) kazdırdığı fetih kitabesidir. Yörede ilk Türk yerleşimi M.Ö. 720 yılında Kıpçaklar'ın ataları olan Kimmerler’in bölgeye gelmesiyle başlamıştır. İşte Ardahan'ın gezilip görülecek turistik yerleri...
Seyahat 9 Haziran 2018 - 08:52

Doğu Anadolu'nun ikinci, Türkiye'nin üçüncü en az nüfusa sahip ili Ardahan'da tarihi yapı ve ve doğal güzellikler ise oldukça fazladır. 6 ilçesi bulunan Ardahan'ın gezilecek tarihi ve turistik yerleriyle ilgili bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. M.S. 628 yılında Hazar Türkleri’nin bir kolu ve Ardahan adının kaynağı olan Arda Türkleri yöreyi ele geçirmişlerdir. 1069 yılında Alparslan tarafından fethedilerek Selçuklu egemenliğine giren Ardahan 1551’de Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil olmuştur.

ATATÜRK SİLUETİ

Damal ilçesinin Karadağ yamaçlarına yansıyan Atatürk Silueti her yıl 15 Haziran–15 Temmuz tarihleri arasında 17:10 ve 18:20 saatleri arasında görülebilir.

ardahan-ataturk-iha

 

ARDAHAN KALESİ

Selçuklular tarafından yapılmış ve Osmanlı döneminde de kullanılmış olan bir kaledir. Ardahan şehir merkezinin kuzeyindeki Halil Efendi Mahallesi ile kent merkezini birbirinden ayıran Kura nehrinin hemen sol kıyısında bulunmaktadır. Ardahan Kalesi, Rumeli Hisarı’nın yapımı itibariyle bir örneği gibidir. Kale mimari açıdan dikdörtgen planlıdır. Giriş kemerinin hemen üzerinde, yapıldığı tarih 1544 olarak yazılmaktadır. Dikdörtgen plan oluşturan sur duvarları, 745 metre uzunluğundadır. Baştan başa kare tabanlı ve çokgen planlı çok sayıda kule ile desteklenmiştir.

ÇILDIR GÖLÜ

123 kilometre kare alan kaplayan bölgenin en büyük tatlı su gölüdür. Aynı zamanda Van Gölünden sonra en büyük ikinci göldür. Deniz seviyesinden 1959 metre yükselliğinde bulunan gölün en derin yeri 42 metre olarak hesaplanmıştır. Tektonik bir göldür.

ardahan-gezilecek-yerler

ŞEYTAN KALESİ

Urartu dönemine ait olduğu sanılan Şeytan Kalesi Çıldır ilçe merkezinin 1 kilometre doğusunda yer alan sarp arazi ve hakim bir tepeye kuruludur. Zamanında savunma amacıyla yapılan, gizli bir giriş kapısı bulunan kale ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunuyor.

İNSANIN İÇİNİ ÜPERTEN 5 GÜZEL MAĞARA

 

TAŞKÖPRÜ KİTABELERİ

Çıldır ilçe merkezinin 30 kilometre güneyindeki Taşköprü köyünde köyün kuzeyini sınırlayan kayalıkta, büyük bir kaya üzerinde yer alan bir kitabedir. Urartu Krallarından II. Sarduri’ye ait olduğu ifade edilen kitabenin bölgedeki en eski kitabe olduğu sanılmaktadır.