Arjantin’deki asırlık tiyatro dev bir kitabevine dönüştü

Buenos Aires’in asırlık tiyatrosu El Ateneo Grand Splendid, 2 bin metrekarelik dev bir kitabevine dönüştürüldü.

Arjantin’deki asırlık tiyatro dev bir kitabevine dönüştü

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yer alan El Ateneo Grand Splendid dünyanın en büyüleyici kitabevlerinden biri. The Guardian tarafından 2008 yılında dünyanın en güzel ikinci kitabevi seçilen bu çekici mekan aslında 1919 yılında kapılarını açmış bir tiyatro.

b41.050 koltuğuyla 1919 yılının Mayıs ayında açılan tiyatronun mimarları Peró ve Torres Armengol. Tavan fresklerinde emeği geçen isim ise Nazareno Orlandi ve sütunların işçiliği Troiano Troiani‘ye ait.

b21920'li yılların sonunda sinemaya dönüştürülen yapı 2000 yılında tekrar bir dönüşüm geçirmiş. Ancak bu kez büründüğü biçimde seyirci koltuklarının yerini raflar dolusu kitaplar almış.

b3Yüksek tavanı, oyma süslemeleri, özgün balkonlarıyla korunmuş yapıda sahne varlığını sürdürmeye devam ediyor. Ancak perdelerin ardındaki bu alanda artık ziyaretçiler oturarak kitaplara göz atabiliyor, kahvesini yudumlayabiliyor.

bson2.8 milyonluk nüfusuyla 734 kitabevine sahip Buenos Aires kitap aşığı bir şehir. 2 bin metrekarelik kitabevini yılda 1 milyonun üzerinde kitapsever ziyaret ediyor.

Dev tema parkı hayalet parka dönüştü İlginizi Çekebilir Dev tema parkı hayalet parka dönüştü Paris'in ikonik vitrinleri İlginizi Çekebilir Paris'in ikonik vitrinleri Köpeklere özel şehir turu İlginizi Çekebilir Köpeklere özel şehir turu
Loading...