Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Arjantin’deki asırlık tiyatro dev bir kitabevine dönüştü
Arjantin’deki asırlık tiyatro dev bir kitabevine dönüştü
Buenos Aires’in asırlık tiyatrosu El Ateneo Grand Splendid, 2 bin metrekarelik dev bir kitabevine dönüştürüldü.
Seyahat 27 Mart 2017 - 10:19

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yer alan El Ateneo Grand Splendid dünyanın en büyüleyici kitabevlerinden biri. The Guardian tarafından 2008 yılında dünyanın en güzel ikinci kitabevi seçilen bu çekici mekan aslında 1919 yılında kapılarını açmış bir tiyatro.

b41.050 koltuğuyla 1919 yılının Mayıs ayında açılan tiyatronun mimarları Peró ve Torres Armengol. Tavan fresklerinde emeği geçen isim ise Nazareno Orlandi ve sütunların işçiliği Troiano Troiani‘ye ait.

b21920'li yılların sonunda sinemaya dönüştürülen yapı 2000 yılında tekrar bir dönüşüm geçirmiş. Ancak bu kez büründüğü biçimde seyirci koltuklarının yerini raflar dolusu kitaplar almış.

b3Yüksek tavanı, oyma süslemeleri, özgün balkonlarıyla korunmuş yapıda sahne varlığını sürdürmeye devam ediyor. Ancak perdelerin ardındaki bu alanda artık ziyaretçiler oturarak kitaplara göz atabiliyor, kahvesini yudumlayabiliyor.

bson2.8 milyonluk nüfusuyla 734 kitabevine sahip Buenos Aires kitap aşığı bir şehir. 2 bin metrekarelik kitabevini yılda 1 milyonun üzerinde kitapsever ziyaret ediyor.