Assos Antik Limanı’ndaki tesisler yeniden açıldı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Limanı'ndaki turistik tesisler 15 ay sonra yeniden hizmete açıldı.

Assos Antik Limanı’ndaki tesisler yeniden açıldı

Assos Antik Liman’a inen yolun sol kısmındaki yamaçta yer alan kayalar depremler ve doğa koşullarının etkisiyle düşmeye başladı.

İlk olarak 2015 yılında bir turistik tesisin çatısına, önceki yıllarda da yola düşen büyük kaya parçaları, AFAD yetkililerini harekete geçirdi.

AFAD, bir yıla yakın süren incelemelerinin ardından yaşanan tehlikeye ilişkin bir rapor hazırladı ve alan ‘afet bölgesi’ ilan edildi.

AFAD’ın raporu doğrultusunda Ayvacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihalesi yapılan kaya ıslahı için Assos Antik Limanı 2021’in Nisan ayında ziyaretçilere kapatıldı. 15 ay boyunca kapalı kalan bölgede kaya ıslahı çalışmaları yapıldı.

Çanakkale Troya Müzesi ile Assos Kazıları Başkanlığı arkeologları gözetimindeki çalışmaların sona erdiği belirtildi.

15 ay boyunca kapalı kalan Assos Antik Limanı’ndaki otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve dondurmacıdan oluşan tesisler, yeniden faaliyetine başladı.

Liman içerisinde turizm işletmeciliği yapan Muzaffer Özden, Kurban Bayramı ile yeniden işletmelerini açtıklarını ifade ederek, “15 ay kapalı kaldık. Ama şu andan itibaren işletmelerimiz artık açıldı. Umarım artık böyle bir süreç yaşanmaz” dedi. (DHA)

Assos Antik Limanı'nda her yer kapatıldı İlginizi Çekebilir Assos Antik Limanı'nda her yer kapatıldı
Loading...