Sözcü Plus Giriş

HAVANA-KÜBA

Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz ünlü işadamı Mustafa Koç'un Instagram'da son paylaştığı fotoğraf, Havana'da bulunan Atatürk büstü önünde çekilmişti.
Küba'da bulunan büstün kaidesinde Türkçe ve İspanyolca olarak “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” yazmakta.

SANTiAGO-ŞiLi

Şili'nin Santiago kentinde yer alan bu anıt Türkiye Cumhuriyeti Meydanı'nda bulunuyor.
Anıtın kaidesinde: “MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, vatanının sadık ve vefakar hizmetkarı, eşsiz kahraman, i̇nsanlık i̇dealinin canlı örneği… Hayatını Türk Ulusu'na vakfetmiş, ulusuna kendi ruhunun ateşini vermiştir. Anısı, ulusunun ruhunu sönmez bir ateş olarak yaşatmaktadır” yazıyor.
Santiago'da ayrıca TC Büyükelçiliği'nin himaye ettiği Mustafa Kemal Atatürk İlkokulu bulunuyor.

CANBERRA-AVUSTRALYA

Canberra /Avustralya'da bulunan Atatürk Anıtı ve Parkı Atatürk'ün adının geçtiği en ünlü yerlerden. Büst üzerindeki yazıda Atatürk'ün “Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır” ünlü mesajı yer alıyor.

BUDAPEŞTE-MACARiSTAN

Kemal Atatürk Sokağı ve Atatürk büstü, Macaristan'ın Budapeşte şehrinde yer alıyor. Büstün kaidesinde Macarca ve Türkçe olarak “Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı” yazıyor.

BiTOLA-MAKEDONYA

Atatürk'ün askeri okulundaki anı odası, Bitola/Makedonya'da bulunuyor. Binanın girişinde, “Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin yaratıcısı Mustafa Kemal Atatürk 1899 yılında Askeri İdadi'yi bu kışlada bitirdi” yazıyor.

SELANiK-YUNANiSTAN

Atatürk'ün doğduğu ev Selanik/Yunanistan'da bulunuyor. Üzerindeki tabelada, Yunanca, Türkçe ve Fransızca “Türk milletinin büyük müceddidi ve Balkan ittihadının müzahiri Gazi Mustafa Kemal burada dünyaya gelmiştir” yazıyor. Ev, yolu Selanik'e düşenler için ziyaret edilmesi gereken bir müze.

 

Yayınlanma Tarihi:06:35,