Sözcü Plus Giriş
GALERİ Avrupa'da bir kovboy kasabası 18 Ocak 2019 10:50
1 Spagetti western kavramı, Avrupa'da, özellikle de İtalya'da çekilen kovboy filmleri için kullanılıyor.
2 1960'lı ve 70'li yıllarda çekilen bu filmlere, düşük bütçeli olmalarından dolayı 'spagetti westerni' denilmişti.
3 Avrupa kıtasında bu filmler sadece İtalya'da çekilmedi.
4 İspanya'nın güneyindeki Almeira kenti yakınlarındaki Tabernas Çölü, aralarında 'İyi, Kötü, Çirkin', 'Bir Avuç Dolar İçin' ve 'Bir Zamanlar Batıda'nın da yer aldığı bu alanın kült filmlerine ev sahipliği yaptı.
5 Clint Eastwood, Brigitte Bardot, Anthony Quinn, Claudia Cardinale, Alain Delon, Sean Connery, Raquel Welch, Orson Welles gibi Hollywood'un ünlü isimleri, Avrupa'nın bu çölünde çekilen kovboy filmlerinde rol aldı.
6 Bu filmler için Tabernas Çölü'ne inşa edilen film platolardaki kovboy kasabalarında yıllarca sayısız kovboy filmi ve dizi çekildi.
7 O yıllarda bu film setlerini görmek için bölgeye turist akını olunca, yöre halkı ciddi bir ekonomik kazanç elde etti.
8 Gözüpek şiddet sahneleri, dramatik müziklerle bezeli bu türün yıllar içinde popülerliği azalınca platolarda çekilen film sayısında düşüş yaşandı.
9 Bu azalma, ziyaretçi sayısına da yansıdı.
10 Günümüzde az da olsa sinema ve reklam filmi çekilen İspanya'daki Tabernas Çölündeki kovboy kasabaları, eski ihtişamını yitirmiş olsa da barları, ahırları, otelleriyle hala varlıklarını sürdürüyor.
11 Sayıları azalsa da bölgeye gelen turistlere, vahşi batı şovları yapan figüran ve dublörler; düellolar, bar kavgaları, at sahneleriyle spagetti westerni nostaljisini izleyicilere yaşatmayı sürdürüyor.
12
13
14
15
16