Sözcü Plus Giriş

Avrupa’da keşfedilmemiş 5 köy

Avrupa’nın büyük kentlerinden, ışıklı caddelerinden, lüks mağazalarından, hareketli yaşantısından biraz uzaklaşıp köylerini keşfetmeye ne dersiniz?

Güncellenme: 11:23, 16/02/2017
Avrupa’da keşfedilmemiş 5 köy

Avrupa’da seyahat deyince aklınıza lüks kafeler, dünyaca ünlü müzeler ve renkli gece hayatı geliyor; siz sakinlik aradığınız için uzak mı duruyorsunuz? Doğa, yeşil ve huzuru arayanlar için Avrupa’da gizli cennet köyleri Ets tur, sizler için derledi!

Aristi, Yunanistan

yunanistan
Yunanistan'ın batısında, az keşfedilmiş dağlık Epir bölgesinde, Hanya kasabasına 48 kilometre mesafede yer alan Aristi köyü, civardaki Vikos ve Aoos kanyonlarını keşfe çıkmak için ideal bir hareket noktası. Papigo, Ano Pedina, Dilofo, Monodendri, Bourazani ve Mastorohoria of Konitsa gibi birbirinden güzel 48 köyü içine alan Zagori bölgesi, sadece orijinal mimarisini korumakla kalmamış; yöredeki giyim kuşam, dans ve müzik geleneklerini de yaşatmayı başarmış. Aristi'nin doğal güzelliklerini yakından görmek isteyenler için,Aristi Mountain Resort, taş evlere dağılmış 18 odasıyla, köyün yamaçlarından birinde, doğanın içinde kaybolmuş harika bir konaklama mekânı.

Cochem, Almanya

almanya
Ren Bölgesi, Almanya'nın en bilinen üzüm bölgesidir. Nehrin kıvrıldığı bir noktada kurulmuş Cochem, neo-gotik stilde yapılmış bir Reichsburg şatosunun hakim olduğu bir ortaçağ kasabası. Şato ilk olarak 11. yüzyılda yapılmış, ancak 1689'da yıkılmış ve 1868'de yeniden inşa edilmiş. Kasabayı çevreleyen tepeler, 485 hektarlık taraçalı üzüm bağlarıyla dolu. Bu harika manzaralara doğru yol almak isteyenlere, Moselromantik Hotel Kessler Meyer (12 Am Reilsbach; 49-2671/4600) harika manzaralarıyla hoş bir konaklama imkanı sunuyor.

Giethoorn, Hollanda

hollanda
Giethoorn, sokakların ve caddelerin yerine nehirler ve kanalların olduğu, 13. yüzyıldan kalma bir kasaba. Yoğun saatlerde karşılaşacağınız tek trafik, köylülerin koyunlarını yeşil çayırlara otlatmaya götürmek için bindikleri itme botları olacak. Popüler bir Hollanda filmi olan Fanfare, 1958'de burada çekilmiş. Sanki kasaba da filmin canlı, hareketli, dost canlısı sıcak ruhunu yansıtmak ve yaşatmak için yapılmış gibi duruyor. Burada evlerin çok geniş bahçeleri var ve mevsiminde her birinden sarı, beyaz, pembe laleler fışkırıyor; kanaldan tekneleriyle geçen herkes mutlaka komşularına el sallayıp selam veriyor. Zwaantje (37 Hylkemaweg; 31-644/070-034) burada tercih edebileceğiniz bir konaklama alternatifi.

Castagneto Carducci, İtalya

italya

Paparazzilerden kaçan ve otantik bir Toskana kasabası arayan ünlülerin sığınağı Castagneto Carducci, yaklaşık 1000 yılından bugüne ulaşan bir kasaba. Bir tepeye kurulmuş olan sevimli Castagneto Carducci, denize kadar inen tepelerinde geniş üzüm bağları barındırıyor. Kont Gaddo della Gherardesca'nın özel malikânesi; şu ana dek Naomi Campbell, Dalai Lama'nın kız kardeşi Jetsun Pema ve York Düşesi Sarah Ferguson gibi isimleri ağırlamış. Bir aile işletmesi olan Hotel Bambolo (31 Via del Bambolo; 39-0565/775-206) sıcak bir konaklama isteyenler için ideal.

Castle Combe, İngiltere

ingiltere

Cotswolds'da yeşil bir vadiye konuşlanmış olan Castle Combe, bir zamanlar çok önemli bir kumaş ticareti merkeziydi. 14. yüzyıldan kalan ve bugün otel olarak hizmet veren bir evin yanı sıra, burada alabalıkların geçtiği bir nehrin kıyısına inşa edilmiş taştan kulübelerden başka pek bir yerleşim yok. Londra'nın 135 kilometre batısında yer alan bu kasabada 16. yüzyıldan bu yana baharlarda yapılan halk dansı morris'i canlı izleme fırsatı bulabilirsiniz. Manor House Hotel (Castle Combe; 44-1249/782-206) konaklamak için not edebileceğiniz bir adres.

Yayınlanma Tarihi:11:16,