Avrupa’da yeni yıla girilecek en güzel şehirler

Aralık ayı geldiği zaman tüm Avrupa nasıl da ışıl ışıl olur. Hemen hemen tüm şehirlerde irili ufaklı Noel pazarları kurulur. Yöresel yemekler, yılbaşı süsleri, farklı tatlı çeşitleri her ülkenin hatta bölgenin kendine has lezzetleriyle bu pazarlar insanlarla dolup taşar. Sizler için yeni yıl gecesi Avrupa’nın en ışıltılı şehirlerindeyiz bu hafta…

Avrupa’da yeni yıla girilecek en güzel şehirler

Finlandiya / Laponya-Rovaniemi

rovaniemi

Masalsı bir görüntüsü olan şehir, karlar altında ışıl ışıl süslemeleriyle çocuklarınız için harika bir alternatif… Noel Baba şehri olarak da bilinen Rovaniemi'de ailece birçok aktiviteye de katılabilirsiniz. Turistik tesislerde geyikli kızaklar sizi Noel Baba'nın masal diyarına götürüyor. Husky cinsi köpeklerle kızakların üstünde ormanda turlar atıyorsunuz. Kar motosikletleriyle tur atabilirsiniz… Noel Baba'nın şehrini gezerken de  hazırladıkları sıcak yabanmersini şerbeti ve zencefilli kurabiyeler adeta oranın simge ikramları… Yılbaşı gecesi havai fişek gösterileri ve tesislerdeki özel eğlenceyle yeni yıla kendinizi çocuk gibi hissederek girebilirsiniz.

Belçika / Brugge

brugge

Brugge adeta masal kahramanlarının yaşadığı bir şehir… UNESCO dünya mirası listesinde de yer alan bu şehir, birçok ziyaretçi ağırlıyor. Brugge, ziyaretçilerine hem görsel şölen sunuyor hem de eğlenceli aktiviteler organize ediyor. Şehrin en büyük meydanında buz pateni pisti kuruluyor ve Noel pazarını gezerken, buz pateni yapanları da keyifle izleme şansı buluyorsunuz. Şehrin ışıklarını oturduğunuz yerden hayranlıkla izliyorsunuz.

Portekiz / Madeira Adası

madeira-2

Atlas Okyanusu'nda bulunan ada, meşhur futbolcu Cristiano Ronaldo'nun doğduğu yer olarak tüm dünyada ünlendi. Ada halkı yeni yıl kutlamalarına aralık ayının başından itibaren kurulan pazarlarla ve ışıltılı süslerle başlıyor. Madeira Adası, yılbaşı havai fişek gösterileriyle Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiş bir ada olarak her sene yılbaşında turistlerin akınına uğruyor.

Almanya / Berlin

berlin

Yeni yılı en çılgın ve eğlenceli kutlayan şehirlerin başında geliyor Berlin… Genelde buradaki en büyük organizasyonlar ‘Brandenburg Gate' meydanında yapılıyor. Her sene artan turist sayısı ile Berlin'i yılbaşını geçirmek için tercih edilecek şehirlerde hep ilk üçte tutmak istiyorlar. Yeme içme açısından zayıf bir şehir olan Berlin artık adeta bir gurme cenneti… Altı binden fazla restoranı olan Berlin'de yemek yiyecekseniz önceden muhakkak rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyorum; zira yılbaşında her yer dolu oluyor. Noel pazarları Berlin'de de çok keyifli. Şehirde 100 den fazla Noel pazarı var. Gendermenmarkt'taki Weihnachtszauber'e gittiğimde gerçekten çok keyif aldım. Size de tavsiye ederim.

İspanya / Barselona

barcelona-2-kopya

Avrupa'nın en hareketli şehirlerinden biri Barselona… Sokakta bile yılbaşı geçirmek çok keyifli; bu yüzden meşhur caddesi ‘Las Ramblas' dolup taşıyor. İspanyolların en bilinen, gelenekselleşmiş totemi saat 24.00 olmadan 12 saniye önce her saniyede bir üzüm yenir. Toplam 12 adet üzüm senenin aylarını temsil eder ve her üzümde bir dilek dileyebilirsiniz. Saatler 24.00'ü gösterdiğinde tüm üzümleri yemiş olursunuz ve inanışa göre bereketli bir sene geçirirsiniz. Meşhur meydan ‘Plaça de Espanya' yılbaşı gecesi hıncahınca insan doluyor.