Avrupa’nın ilk ve tek su altı müzesi

İspanya'da 12 metre derinlikte bulunan su altı müzesi 'Museo Atlantico'yu görebilmenin tek koşulu, dalış yapıyor olmayı bilmek.

Avrupa’nın ilk ve tek su altı müzesi

İspanya’nın Güney kıyısında yer alan Lanzarote şehrinde Avrupa’nın ilk su altı müzesi yer alıyor.

s1Museo Atlantico, suyun 12 metre altına kurulmuş ve sadece dalış yapabilenlerin ziyaret edebileceği bir sergi.

s2Proje, çevresel kalkınma konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, sanat ve turizmin birleştirilmesi fikriyle gerçekleştirildi.

s3Suyun altındaki 2.500 metrekarelik sergi alanında, ünlü İngiliz sanatçı Jason deCaires Taylor’un birbirinden etkileyici yaklaşık 300 heykeli bulunuyor.

s4Taylor, 2006 yılında dünyanın ilk su altı heykel parkını yaptığında adını tüm dünyaya duyurmuştu.

s5Taylor’ın Grenada yakınlarında hayata geçirdiği projesi MUSA (Museo Subacuático de Arte), National Geographic tarafından ‘Dünyanın 25 Harikası’ listesinde sıralanmıştı.

s6Sanatçının Meksika’da Cancun yakınlarında yeni bitirdiği işi olan 60 tonluk mamut heykeli, şimdiye kadar yapılmış en büyük su altı heykeli olarak kayda geçti.

s7Taylor, hem romantizm hem de kıyameti çağrıştıran ve tüyler ürpertici olarak nitelenen serileriyle tanınıyor.

s8Sanatçının heykelleri toksik olmayan, PH değeri nötr olan çimentolardan üretiliyor ve deniz biyokütlesini etkileyerek bazı türlerin yeniden üretilmesine katkı sağlıyor.

s9Yani zamanla bu heykeller çevrenin yaşayan ve nefes alan bir parçası olacak.

s10Museo Atlantico, Avrupa’da ilk olsa da türünün ilk örneği olan bir müze değil. Yine de benzerleri arasında bu kadar ince detaylı işlerin bulunduğu tek yer olarak anılıyor.

s11
Sisler içindeki terk edilmiş köy İlginizi Çekebilir Sisler içindeki terk edilmiş köy


Orada yaşamanız için para veren şehirler İlginizi Çekebilir Orada yaşamanız için para veren şehirler Maceraperestlere özel sıradışı tatil mekanları İlginizi Çekebilir Maceraperestlere özel sıradışı tatil mekanları Antarktika'nın bilinmeyen 25 özelliği İlginizi Çekebilir Antarktika'nın bilinmeyen 25 özelliği

 

Loading...