Sözcü Plus Giriş
GALERİ Avrupa'nın masalsı şatosu Neuschwanstein 23 Ağustos 2019 10:16
1 Almanya'nın Bavyera eyaletine bağlı Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınında bulunan sarp bir tepeye kurulmuş olan Neuschwanstein Şatosu, masalsı görünümüyle görenleri heyecanlandırıyor.
2 Neuschwanstein Kalesi de denilen bu görkemli yapı Alp Dağları'nın eteğine kurulmuş ve 6 kattan oluşuyor.
3 19. yüzyıl Neo-romantizm mimari stiliyle yapılan bu masalsı eser Disneyland Paris ve Hong Kong Disneyland'daki 'Uyuyan Güzel Şatosu'nun da ilham kaynağı olmuş.
4 Günümüzde Würzburg ile Füssen'i birbirlerine bağlayan Romantische Strasse'nin duraklarından biri olarak turistlerin yoğun ilgisini çeken kalenin yapım öyküsü de ilgi çekici.
5 Bavyera Kralı II. Ludwig'in isteğiyle saray ressamı Christian Jank tarafından Neue Burg Hohenschwangau olarak tasarlanarak 5 Eylül 1869 tarihinde inşaatına başlanan yapı, 1886 yılında kullanılabilecek hale getirilmiş.
6 Neuschwanstein Kalesi'nin yaptıran II. Ludwig, Neuschwanstein dışında Linderhof Kalesi ve Herrenchiemsee Kalesi'nin de inşaatlarını başlatır ve Falkenstein Kalesi'ni planlar.
7 II. Ludwing, gereksiz harcamalar yaptığı gerekçesiyle Starnberg Gölü yakınında bulunan Berg Kalesi'nde hapsedilir ve göl kenarında ölür.
8
9
10
11
12