Sözcü Plus Giriş
GALERİ Avrupa'nın sosyalist sistemle yönetilen tek ülkesi: Transnistria Cumhuriyeti 6 Eylül 2019 10:44
1 SSCB döneminde Moldova Sosyalist Cumhuriyeti topraklarında bulunan ancak SSCB dağıldıktan sonra, Moldova'nın bağımsızlık kararını tanımayarak tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transnistria (Transdinyester) Cumhuriyeti, Avrupa'nın sosyalist sistemle yönetilen tek De Facto (fiili) ülkesi olma özelliğini taşıyor.
2 Bayrağında orak ve çekiç bulunan ve hiç bir ülke tarafından tanınmayan Transnistria, Ukrayna ile Moldova arasında yer alıyor.
3 2018 yılı nüfus sayımlarına göre 469 bin kişinin yaşadığı bu ilginç ülkenin başkenti ise Tiraspol.
4 Kendi anayasası, bayrağı, ulusal marşı, kendi siyasi yapısı, meclisi, ordusu, polisi ve posta sistemi olan bölge, Birleşmiş Milletler üyesi hiçbir devlet tarafından tanınmamakta.
5 Transnistria'yı tanıyan ülkeler ise yalnızca Güney Osetya, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Abhazya.
6 2 Mayıs 2009'da yapılan referandumunda halkın % 99,6 Sosyalist yönetime güvenoyu vermiş, % 0,4 ise yönetimin değiştirilmesini istemiş.
7 Ülke anayasasına göre Cumhurbaşkanı'nın başkomutanlık görevini de yürüttüğü Transnistria'nın etnik yapısı Rus ve Gagavuz ağırlıklı.
8 Bu insanların çoğu Genç Gerilla ve İşçi Kuvvetleri'nde asker olarak görev yapıyor.
9 Her üç kişiden birinin asker olduğu ülkede arazilerin hepsi devlete ait.
10 Transnistria yasalarına göre, sosyalizm aleyhinde eylemde bulunanlar sınır dışı ediliyor ve vatandaşlıktan çıkarılıyor.
11
12