Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Avrupa’nın terkedilmiş sınır kapıları
Avrupa’nın terkedilmiş sınır kapıları
Avrupa'da Schengen uygulamasının başlamasıyla sınırların ortadan kalkması, gümrük noktalarını da terkedilmiş alanlara çevirdi. 
Seyahat 18 Şubat 2018 - 12:15

Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından, Sovyetler Birliği'nin de çöküşüyle Avrupa'yı ortadan ayıran “Doğu-Batı” çizgileri silindi.

s1Avrupa Birliği, 7 ülkeyle birlikte Schengen'in temellerini attı.

s2Schengen ile birlikte kısa sürede Avrupa'da sınırlar silinmeye, gümrük noktaları terkedilmeye başladı.

s3Son zamanlarda tarihin gördüğü en büyük mülteci dalgasının hızla yayılması Avrupa’da sınırlar konusunu yeniden gündeme getirdi.

s5Polonyalı bir sanatçı da sınırlar konusunu harika bir çalışmayla gözler önüne serdi.

s6Fotoğrafçı Josef Schulz artık hiçbir bayrağa ait olmayan sınır kapılarının kırılmış pencerelerini, paslanmış kapılarını, terk edilmiş gümrük noktalarını fotoğrafladı.

s7Çalışmasının kötü ve rahatsız edici anıları anımsattığını kabul eden Polonyalı sanatçı, sınırları coğrafya kitaplarından önce kafasına çizen insanlara bir gönderme yapmak istediğini söylüyor.

s8Schulz, “Sınırlar yalnızca topraklar üzerindeki hayali çizgiler değildi; içimizde, aklımızda, vicdanımızdaydı.” mesajıyla herkesi sınırlar üzerine düşünmeye davet ediyor.

s11
Son güncelleme: 12:30 - 18.02.2018