Sözcü Plus Giriş

Aynı kökten çıkan iki ayrı ağaç birbirlerine sarılarak hayata tutunuyor

Manisa’da 90 yıllık bir dut ağacının içinde, 20 yıl önce filizlenerek ağacı saran incir ağacının birlikteliği görenleri şaşırtıyor. Genelde iki ağaç birbiriyle bu şekilde bütünleştiğinde birinin diğerini çürüttüğü görülürken, bu iki ağaç tam 20 senedir birbirine zarar vermeden sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam ediyor. 

null
Güncellenme: 13:59, 11/11/2017
Aynı kökten çıkan iki ayrı ağaç birbirlerine sarılarak hayata tutunuyor

a2Güçlü kökleri ve önüne çıkanı parçalamasıyla bilinen incir ağacı için kullanılan ‘Ocağıma incir ağacı diktin' atasözü Manisa'da gerçek oldu. Manisa'nın Şehzadeler ilçesi Çarşı Mahallesindeki tarihi Cumhuriyet Hamamının önündeki iki ağacın sarmaş dolaş hali görenleri şaşırtıyor.

a320 yıl önce pazarda çalışırken sürekli kullandığı yol güzergahındaki dut ağacının içinde bir filiz gören Muhittin Vural isimli esnaf tarafından koruma altına alınan ve büyüdükçe dut ağacının içine doğru yanaştırılan incir fidanı bugün dut ağacının gövdesinin içinden geçerek yukarı doğru birbirlerine tutunarak görsel bir şölen sunuyor.

a420 yıldır birbirlerine tutunarak ayakta kalan iki ağacın bu birlikteliğini görenler ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

a5İki ağacın bugün sarmaş dolaş olmasının mimarı olan çarşı esnafı Muhittin Vural, “Ağacın gövdesinden çıkmıştı ufacıktı. Buradaki dükkanımı açmadan önce pazarcılık yapıyordum. Yolum burasıydı sürekli buradan gelip gidiyordum. Ağaç çıktı dışarıya doğru ben içeri aldım, o çıktı içeri aldım. Çocuklar koparmasın diye önüne koruma amaçlı kapattım.” diyor.

a6Vural, “Sonra ağacın içinde büyüye büyüye yukarıda ayrıldı büyüdü gitti. Dut ağacının içinden çıkan incir ağacı 20 yıllık. Dut ağacı ise en az 80-90 yıllık. İncir ağacı meyve veriyor ama erkek meyve veriyor” diyerek incir ağacının yabani meyve verdiğini ve ağaçlara gözü gibi baktığını anlattı.

Yayınlanma Tarihi:13:12,