Babadağ’dan yamaç paraşütüyle havalandı, 6,5 saatte Antalya’ya indi

Muğla'nın Fethiye ilçesi Babadağ'dan yamaç paraşütü ile havalanan Akif Emre Gürer, 143 kilometre yol katedip, Antalya'nın Konyaaltı sahiline iniş yaptı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği eğitimi sırasında yamaç paraşütüyle tanışan ve 13 yıldır profesyonel eğitmen olarak uçuşlara katılan Akif Emre Gürer, 1965 metre yükseklikteki Fethiye Babadağ’dan havalandığı yamaç paraşütüyle, 6,5 saat süren 143 kilometrelik uçuşunu Antalya Konyaaltı sahilinde tamamladı.


Uçuşu süresince go-pro kamerasıyla o anları görüntüleyen Akif Emre Gürer, şunları söyledi:

“Babadağ-Konyaaltı arasındaki uçuşum kilometre açısından çok uzun olmasa da zorluk olarak ileri seviyedeydi. Bunun nedeni ise uçuş rotasının daha önce pek denenmemiş olmasıydı. Çeşitli bölgeler ve irtifalarda farklı rüzgar koşullarına sahip olması, bazı yerlerde ciddi türbülanslı hava bulunması ve dağlarda zorunlu iniş yapılması gereken yerlerin bulunmaması, bulunsa bile ulaşımın çok güç olması uçuşun riskli taraflarıydı.”

“Beydağları dağ sırası üzerinde yakaladığım termik akımın yardımıyla da paraşütümü 3 bin 900 metreye çıkardım. Bu dağ sırasının zirvesi 3 bin metre. Termik akım, dağları geçmemde büyük yardımcı oldu.”

Uzun uçuşun en önemli ayrıntısının termik olarak adlandırılan yükselen sıcak hava akımlarını yakalayarak paraşütünün irtifasını yükseltmek olduğunu aktaran Gürer, “Uzun mesafe uçuşlarımızda termik akımı kuşlar gibi kullanıyoruz. 2020 yılında yabancı bir paraşütçü arkadaşım Tahtalı Dağı’ndan kalkıp, Ölüdeniz’e inmişti. Ben de Babadağ’dan Tahtalı’ya gitmeyi düşündüm. Sonra rotamı Konyaaltı Sahili olarak belirleyip, uçuşun planlamasını yaptım. Önceki yıllarda da denemelerim olmuştu. Hava muhalefeti uçuşu tamamlamama izin vermemişti” ifadesini kullandı.

DÜNYA REKORU 613 KİLOMETRE İLE ABD’DE

Yamaç paraşütü uzun mesafe disiplininde dünya rekorunun ABD Teksas bölgesinde yapılan 613 kilometrelik uçuşla ABD’li bir sporcuya ait olduğunu kaydeden Gürer, “Türkiye rekoru ise Ankara’dan Mersin’e 9 saat süren, 368 kilometrelik uçuşla Hüseyin Tanrıverdi ve Serdar Tur’a ait. Bu uçuşun bölgesel zorlukları haricinde rekor özelliği yok” dedi. (DHA)

Loading...