Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Baştan aşağı çiçek motifleriyle süslü kasaba
Baştan aşağı çiçek motifleriyle süslü kasaba
Polonya'daki Zalipie Kasabası, bölge halkı tarafından baştan sona çiçek desenleriyle bezenmiş.
Seyahat 28 Aralık 2018 - 10:00

Polonya’nın Krakow şehri yakınlarındaki Zalipie Kasabası, muhtemelen daha önce gördüğünüz herhangi bir yerleşim yerine pek benzemiyor.

z4Çok az insan tarafından bilinen ve saklı kalmış bu kasabayı özel kılan şey ise, birbirinden renkli süslemeleri.

z1Kasabanın sakinleri, tüm evleri ve sokakları çiçek motifleriyle süslemeyi bir çeşit takıntı haline getirmiş.

z3Bu gelenek ise, bir kişinin duvardaki is lekesini kapatmak için yaptığı resim sayesinde başlamış.

z5O dönemlerde oldukça fakir bir kasaba olan Zalipie’de sobalarda yemek yapıldığından, is lekesi de oldukça yaygın bir durummuş.

z2Böylece herkes kendi evindeki is lekelerini çiçek resimleriyle kaplamaya başlamış ve bu gelenek tüm kasabaya yayılmış.

z6Evlerden ahırlara, köprülerden kiliselere her şeyin çiçek desenleriyle kaplı olduğu kasabada, 1948’den beri her baharda ‘En İyi Boyanmış Ev Yarışması’ düzenleniyor.

z8Bu yarışmanın başlama amacı ise, o yıllarda 2. Dünya Savaşı’ndan ağır etkilenen vatandaşların psikolojilerini toparlayıp eğlenceli aktivitelere yöneltmekmiş.

z10Günümüzde ise Zalipie, eski karanlık zamanlarından dağlar kadar farklı.

z11Polonya’nın en büyük şehirlerinden biri olan Krakow’a 90 kilometrelik bir mesafede olan bu kasaba, benzersiz hatıralarla dolu bir gün geçirmek isteyenler için harika bir rota olabilir.

zz
Son güncelleme: 10:15 - 28.12.2018