Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bayburt gezilecek yerler: Geçmişi milattan önce 3000’e dayanan Bayburt’un tarihi ve turistik yerleri…
Bayburt gezilecek yerler: Geçmişi milattan önce 3000’e dayanan Bayburt’un tarihi ve turistik yerleri…
Ünlü kaşif Marco Polo ve Türk gezgin Evliya Çelebi'nin de ziyaret ettiği, Anadolu Platosu'nun alçak dağları ile çevrili, Türkiye'nin yüz ölçümü olarak küçük illerinden biri olan Bayburt'u daha yakından tanımak, Ünlü İpek Yolu üzerinde stratejik bir nokta olan Bayburt'un tarihi ve doğal güzellikleri ile gezilecek yerlerini merak edenler için hazırladığımız haberimiz, bu küçük ve şirin ilimiz hakkında pek çok bilgiye ulaşmanızı sağlayacak...
Seyahat 30 Nisan 2018 - 10:20

Tarihi, M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanan Bayburt, Azzi kabilesi tarafından, M.Ö. 8. yüzyılda kurulmuştur. Bayburt M.Ö. 770-665 yılları arasında Kimmer ve İskitlerin akınlarına uğramıştır. Xenophon, Anabasis adlı eserinde Bayburt'tan büyük, kalabalık ve zengin bir şehir olarak bahsetmektedir. O zamanki adı Gymnias olan Bayburt bir İskit şehridir. Bayburt, daha sonra Haldiler, Medler, Persler, Romalılar, Emeviler, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından ele geçirilmiştir.

1927'ye kadar Erzurum'a bağlı olan Bayburt bu tarihte Gümüşhane'ye bağlandı. 21.06.1989 tarihinden itibaren 3578 sayılı yasa ile il statüsüne kavuştu. Şimdi, zengin bir geçmişe dayanan kültür ve tarih kenti Bayburt’u yakından tanıyalım…İşte Bayburt’ta gezilecek tarihi ve turistik yerler…

BAYBURT’TA GEZİLECEK YERLER…

BAYBURT KALESİ

Türkiye’nin en büyük üçüncü kalesi olan Bayburt Kalesi’ne, Zigana ve Kop dağlarını aşarak ulaşılır. Kale, Dede Korkut hikayelerinden “Kam Büre Oğlu Bamsı Beyrek Boyunu Beyan Eder” adını taşıyan hikayede Beyrek (Bey Böyrek veya Bamsı Böyrek)'in fethedip ün kazanmak için yola çıktığı kaledir. Bayburt Kalesi’nin kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Bağrat sülalesi zamanında (885–1044) varlığından söz edilen Bayburt Kalesi'nin M.Ö. 58 yıllarından önce yapıldığı öne sürülmektedir. Kale Türklere geçmeden önce Roma, Ermeni, Bizans, Arap ve Kommenos hakimiyetlerinde kalmıştır. Zengin bir tarihe sahip olan kalenin birden fazla onarım gördüğü duvarlarındaki farklı inşaat teknikleri ve tarihi kaynaklardan anlaşılmaktadır. 1647'de Bayburt'u ziyaret eden Evliya Çelebi kale için de 300 evlik bir mahalle ile Ebü'l Feth Camii'nin bulunduğu yazmaktadır. 1828 yılında Osmanlı-Rus savaşında tahribata uğrayan kaleye “Çinimaçin” kalesi de denilmektedir.

bayburt kalesi shutterstock_738111544

AYDINTEPE YERALTI ŞEHRİ

1998 yılında bir inşaat kazısı sırasında tesadüfen bulunan Aydıntepe Yeraltı Şehri, Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde bulunmaktadır. Bu yeraltı şehrinin hangi amaçla yapıldığı bilinmiyor. Bir rivayete göre Hristiyanlığın henüz yayılmadığı dönemlerde Romalılardan kaçan ilk Hristiyanların saklandığı bir sığınak olduğu söylenmektedir. Bölgedeki zor kış şartlarından korunmak için barınak olarak ya da o dönemlerde suçluların atıldığı bir zindan olarak inşa edilmiş olduğu da söylenmekte. Yeraltı şehri, tüf içerisinde, yüzeyden 2-2,5 metre derinde başka yapı malzemesi kullanmadan ana kayaya oyulmuş galeriler, tonozlu kareye yakın planlı odalar ve bu odaların açıldığı daha geniş mekânlardan oluşmaktadır. Şehrin herhangi bir tehlikeye karşı girişi kapatmak amacıyla kullanıldığı düşünülen 1,5 metre çapında yuvarlak bir taş bulunmakta.

BAYBURT SAAT KULESİ

Yapımına 30 Ekim 1923'te başlanan saat kulesi şehir merkezinde yer alır. 29 Ekim 1924'te Cumhuriyetin kuruluşunun birinci yıldönümünde bitirilmiştir. Kuledeki 4 adet saat ve makine aksamı Almanya'dan getirilmiştir. 21 metre yükseklikteki Bayburt Saat Kulesi’nin şerefesine 41 basamaklı bir merdivenle çıkılmaktadır.

DEDE KORKUT KÜMBETİ

Kümbetin 9. yüzyıla ait olduğu ve Oğuz Türkleri’nin yaşayışlarını, örf ve adetlerini, geleneklerini, sosyal ve kültürel hayatını günümüze kadar getiren onu masal ve hikayelerinde işleyen büyük Türk efsanevi bilgesi Dede Korkut’a ait olduğu düşünülmektedir. Merkez İlçeye bağlı Yıldırım (Masat) Köyünde halk arasında “Ali Baba” veya “ Korkut Ata” Kümbeti diye anılır. 1994 yılında restore edilen kümbet orijinalliğini tamamen kaybetmiştir.

DOĞU KARADENİZ’DE GÖRMENİZ GEREKEN 5 YER

 

 

ÇIMAĞIL MAĞARASI

Bayburt il merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan mağara, küçük su birikintileri, sarkıtları, dikitleri, mağara incileri, mağara çiçekleri, org desenli duvarlar, traverten basamakları ve doğal yapısı ile keşfedilmeyi bekleyen bir mağaradır. Bölge halkı tarafından soğuk hava deposu olarak da kullanıldığı söylenmektedir.

Son güncelleme: 10:54 - 01.05.2018