Sözcü Plus Giriş

Beijing’de bisikletlere özel otoyol inşa edilecek

Beijing'in gelecek yıl bisikletlere özel ilk otoyolu inşa edeceği bildirildi.

null
Güncellenme: 15:11, 07/11/2017
Beijing’de bisikletlere özel otoyol inşa edilecek

Beijing Ulaştırma Komisyonu’nun yol bakım merkezi başkan yardımcısı Gan Feng’in yaptığı açıklamada, diğer vasıtalara kapalı olacak otoyolun, Beijing’in kuzeyindeki büyük yerleşim alanı Tiantongyuan’ı Çin’in Silikon Vadisi olarak adlandırılan Zhongguancun’a bağlayacağı ifade edildi.

Gan Feng’ın verdiği bilgilere göre, 9 kilometre uzunluğundaki otoyol, 5 ila 7 metre genişliğinde tasarlandı. Bisikletlere özel otoyolun bir kısmı yer üzerinde, bir kısmı ise üst geçit şeklinde inşa edilecek. Işıklandırma ekipmanları, çöp kutuları ve satış makineleri gibi ek tesisler otoyolun iki yanına yerleştirilecek.

b2İnşasına gelecek yıl başlanılması planlanan otoyol projesi, Beijing sakinlerine daha yaşanılır bir çevre yaratma çabalarının bir parçası. Bununla beraber yıl sonuna kadar Beijing’deki yaya ve bisiklet şeritlerinin 600 km’ye ulaşması bekleniyor. Bu sayının 2020 itibarıyla da 3 bin 200 km’ye çıkarılması hedefleniyor.

İlginizi ÇekebilirZeplin, 4184 kilometrelik yolculuğunu tamamladıZeplin, 4184 kilometrelik yolculuğunu tamamladıİlginizi ÇekebilirParis'in 300 yıllık apartmanıParis'in 300 yıllık apartmanı