Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Beijing’de bisikletlere özel otoyol inşa edilecek
Beijing’de bisikletlere özel otoyol inşa edilecek
Beijing'in gelecek yıl bisikletlere özel ilk otoyolu inşa edeceği bildirildi.
Seyahat 7 Kasım 2017 - 15:11

Beijing Ulaştırma Komisyonu’nun yol bakım merkezi başkan yardımcısı Gan Feng’in yaptığı açıklamada, diğer vasıtalara kapalı olacak otoyolun, Beijing’in kuzeyindeki büyük yerleşim alanı Tiantongyuan’ı Çin’in Silikon Vadisi olarak adlandırılan Zhongguancun’a bağlayacağı ifade edildi.

Gan Feng’ın verdiği bilgilere göre, 9 kilometre uzunluğundaki otoyol, 5 ila 7 metre genişliğinde tasarlandı. Bisikletlere özel otoyolun bir kısmı yer üzerinde, bir kısmı ise üst geçit şeklinde inşa edilecek. Işıklandırma ekipmanları, çöp kutuları ve satış makineleri gibi ek tesisler otoyolun iki yanına yerleştirilecek.

b2İnşasına gelecek yıl başlanılması planlanan otoyol projesi, Beijing sakinlerine daha yaşanılır bir çevre yaratma çabalarının bir parçası. Bununla beraber yıl sonuna kadar Beijing’deki yaya ve bisiklet şeritlerinin 600 km’ye ulaşması bekleniyor. Bu sayının 2020 itibarıyla da 3 bin 200 km’ye çıkarılması hedefleniyor.