Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bilecik’te gezilecek yerler: Doğal güzellikleriyle Bilecik’in tarihi yerleri
Bilecik’te gezilecek yerler: Doğal güzellikleriyle Bilecik’in tarihi yerleri
Osmanlı döneminden pek çok esere ev sahipliği yapan Bilecik'in tarihi ve turistik yerleri hakkındaki bu yazımızın ili daha yakından tanımanıza yardımcı olacağını umuyoruz... İlk yerleşimleri M.Ö. 3000'den öncelere bilinen tarihi M.Ö. 1950'lerde Trakya kavimlerinden Tyhnler'le başlayan ve daha sonra Mısır, Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Makedonya, Bitinya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü Bilecik, tarihsel bir kültür mozaiğidir. İşte Bilecik'te gezilecek yerler...
Seyahat 23 Nisan 2018 - 10:34

600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun, Kayı Boyu’nun Orta Asya’dan 400 çadırla gelip Söğüt’te kuruluş merkezliğini yaptığı ve Kurtuluş Savaşı’nda verdiği çetin mücadeleler ve kazanılan zaferlerle Cumhuriyetin kuruluşunda da önemli bir role sahip olan Bilecik’in tarihte bilinen ilk adı Belekoma’dır. Tarihi eserlerin çoğunu Osmanlı döneminde yapılan camiler, türbeler, hanlar, hamamlar, sivil mimari örnekleri, imaret ve benzeri yapıların oluşturduğu Bilecik’in tarihi ve turistik yerlerini sizler için derledik…

BİLECİK SAAT KULESİ

Bilecik il merkezinde, şehre hakim bir yamaç üzerinde inşa edilmiş saat kulesi, 1907 yılında, Ertuğrul Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından II. Abdülhamid' in tahta çıkışının 25. yıldönümünde (1901) valilere, saat kulesi yapımıyla ilgili göndermiş olduğu fermanla yaptırılmıştır. 16 metre yüksekliğinde ve 4 katlı ahşap merdivenli kule Anadolu Lisesinin bahçesindedir. 1987’de Bilecik Valisi Adil Yazar tarafından restore edilmiştir.

ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ

1206 yılında Merv'de doğan Şehy Edebali, Selçukluların Şeyh'ül İslam'ı Şeyh Sadrettin Konevi ve Mevlana Celaleddini Rumi'nin çağdaşıdır. Osmanlı İmparatorluğu’nun manevi kurucusu olarak kabul edilen Şeyh Edebali aynı zamanda mutasavvıf olmasının yanında ilk Osmanlı kadısı ve müftüsüdür. Dönemin birçok fakihi ile görüşmüş ve onlardan ders almış, çok sayıda talebe yetiştirmiştir. Şeyh Edebali 1326 yılında Bilecik’te vefat etti. Zaviyesinin mescid olarak kullanılan odasına defnedildi. Şeyh Edebali Türbesi, Osmanlı hükümdarlarından olan Orhan Gazi tarafından Eski Bilecik şehrinin bulunduğu vadideki küçük bir tepenin üzerine yaptırılmıştır. Şeyh Edebali Türbesi’nin yakınında, Şeyh Edebali’nin kızı ve Osman Gazi’nin eşi Rabia Mal Hatun’a ait türbeler yer almaktadır.
bilecik-seyh-edebali-shutter

ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİ

Bilecik'in Bilecik Söğüt ilçesinde bulunan Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Gazi’nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi’nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan türbesidir. Oğlu Osman Bey tarafından önce açık mezar olarak yapılmıştır. Ertuğrul Gazi'nin mezarı daha sonra l. Mehmet Çelebi tarafından türbe halini almıştır. Şu anki türbenin yapımı 13. yüzyıl sonlarında yapılmış olsa da kesin tarihi bilinmemektedir. l. Mehmet Çelebi'den sonra 1757 yılında lll. Mustafa ve ardından 1886 yılında da ll. Abdülhamit tarafından onarılmış ve yanına çeşme eklenmiştir.
depo-bilecik-ertugrul-gazi

ATATÜRK KÖŞKÜ

Bozüyük ilçesine 25 kilometre uzaklıkta, Gülalan Mevkiindeki orman dokusu içerisinde güzel bir sivil mimari örneği olan dinlenme yeridir. Atatürk'ün yakın silah arkadaşlarından ve hizmetleriyle Bilecik'le özdeşleşen önemli şahsiyetlerden biri olan, İbrahim Çolak tarafından yaptırılmıştır. Atatürk'ün 1930 yılındaki Bilecik ziyaretinde bu köşkte ağırlanmıştır.

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL 5 KÜLTÜR MİRASI

 

ÇELEBİ SULTAN MEHMET CAMİİ

Osmanlı mimarlık sanatının kubbeli yapılar türündeki ilk örneklerindendir. Dikdörtgen görünümlü olan ve 12 kubbesi bulunan cami, Sultan II. Abdülhamit tarafından onarılmış ve onarım esnasında genişletildiğinden bazı değişikliklere uğramıştır. Söğüt Çarşı merkezinde, Hükümet Konağı’nın karşısında yer alır ve Çelebi Sultan Mehmet döneminde (1414-1420) inşa edilmiştir.

İNHİSAR MAĞARASI

İlçe merkezindeki İnkaya Tepesi'nin kuzey yamacında bulunan mağara 1,9 km uzaklıktadır. Uzunluğu 170 metre, derinliği ise yüzeyden yükselerek 40 metreye kadar ulaşmaktadır. Mağaranın galerisinin tavan yüksekliği 3 ila 15 metre arasında, genişliği ise 5 ila 25 metre arasında değişmektedir. Mağara, Sakarya Nehri'ne ve İnhisar'a tepeden bakmaktadır.