Sözcü Plus Giriş
GALERİ Binlerce yıldır ihtişamını koruyan kültür mirası: Van Kalesi 4 Mart 2019 09:57
1 Van Kalesi, geçmişi 2800 yıl öncelere dayanan görkemli bir kültürel mimari mirası.
2 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine eklenen kale, tüm ihtişamıyla yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.
3 Kaleye çıkan ziyaretçiler hem bu muhteşem yapıyı detaylarıyla inceleyebiliyor hem de Van kentinin panoramik görüntüsünü kuşbakışı izleyebiliyor.
4 Tuşpa adıyla uzun süre Urartu Devleti'nin başkentliğini yapan kale, Urartu kralı I. Sarduri tarafından M.Ö. 840-825 tarihleri arasında Van Ovasına hakim büyük bir kaya kütlesi üzerine kurulmuş.
5 Van Gölü kıyısında olup, Van şehrine 5 km uzaklıkta bulunan bu kalenin üzerinde kurulduğu kaya, bin 800 metre uzunluğunda, 20-120 metre arası değişen genişlikte ve 100 metre yüksekliğinde.
6 Kalede Urartular'dan kalma Madır (Sardur) Burcu, Analı-Kız açık hava tapınağı, 1. Argişti, Kurucular, Menua ve II. Sarduri kaya mezarları, Bin Merdivenler ile ana kayaya oyulmuş sur duvar yatakları ve sur duvarları günümüze kadar gelmiş durumda.
7 Van Kalesi'ndeki; doğu tarafindaki sur ve kuleler, kuzey batıya bakan kale giriş kapısı, tahkimat ve diger beden duvarları, Yukarı Kale, Süleyman Han Cami ve minaresi ile askeri amaçlı kerpiç ve taştan çeşitli yapılar, Osmanlı döneminden kalma.
8 Osmanlı döneminde askeri amaçlar için kullanılan kale, 1915 yılında ağır hasar görmüş.
9 Günümüzde çevre düzenlemesi yapılan kaleye ulaşmak yürüyüş yolları sayesinde oldukça kolay.
10