Sözcü Plus Giriş
GALERİ Bir doğa harikası: Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi 17 Temmuz 2019 11:46
1 Tortum Şelalesi, 1700'lü yılların ortalarında bugünkü Balıklı Köyü batısında bulunan bir dağın heyelan sonucu Tortum Çayı'nın önünü kapatmasıyla oluşmuş.
2 Şelale, Tortum Gölü'nün Tev Vadisi ile gölün kuzey ucu arasındaki heyelan kütlesini aşarak dökülmesiyle oluşuyor.
3 22 metrelik genişlikte olan ve 48 metre yükseklikten düşen sular, üstte gökkuşağı, altta koca bir dev kazanı meydana getiriyor.
4 Erzurum'un Uzundere ilçesinde bulunan şelalenin bulunduğu bölgede ziyaretçiler için piknik alanı ve hemen şelalenin altına inen merdivenlerin üzerinde demir korkuluklu izleme balkonu bulunuyor.
5 Merdivenler takip edilerek şelalenin altına inilebiliyor ve diğer taraftaki merdivenleri takip ederek yukarıya çıkmak mümkün.
6 Ancak bahar aylarında ziyaret ediyorsanız şelalenin bu aylarda balkon izleyicilerini ıslattığını hatırlatmakta yarar var.
7 İzleyenlere doğa ile iç içe bir ortam yaşatan şelale özellikle doğa tutkunları için hayranlık uyandıracak görüntüler sunuyor.
8 Tortum Şelalesi ile ilgili bir de şöyle rivayet var: İzleme merdivenlerini şelale tarafından inip, elektrik santrali tarafından çıkanlarda nefes darlığı ve kalp rahatsızlıkları görülmüyormuş.
9
10