Sözcü Plus Giriş

Bir semt üç mekan – Kadıköy

Anadolu yakasının hem kültür hem eğlence merkezi. Beyoğlu’nun da en güçlü rakibi...

Güncellenme: 00:13, 25/02/2017
Bir semt üç mekan – Kadıköy

İstanbul'da gezilecek yerlerden en güzellerinden ve enerjisi en yüksek semtlerinden biri Kadıköy.

1) Çiya
Kadıköy'ün klasiklerinden Çiya, “kaybolmuş kültürlerin ve unutulmuş lezzetlerin bahçesi” mottosuyla 1987 yılından beri hizmet veriyor. Birbirinden sadece 20 metre uzaklıkta üç ayrı mekânda misafirlerini ağırlaması ne denli sevildiğinin bir kanıtı niteliğinde. Çiya Sofrası adıyla anılan mekânı en ilgi çekeni. Nitekim burada günlük olarak değişen ve ülkenin farklı yörelerinden değişik lezzetlerini tatmak mümkün.

2) Baylan Pastanesi
Eskiye doğru bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve Baylan Pastanesi'ne uğrayın. İçeri girdiğiniz andan itibaren günümüzden uzaklaşacak, eskinin samimi ortamına doğru adım atacaksınız.

2

Menüden sunumuna bu nostaljiyi yaşayacağınız pastanenin kendi kadar meşhur olan lezzeti Kup Griye yemeden oradan ayrılmamalısınız.

3) Basta!
Sokak lezzetlerinin bambaşka şekillerde yorumlayarak servis eden bu küçük ama harikalar yaratan mekâna henüz gitmediyseniz elinizi çabuk tutmalısınız.

3

Kaburgadan yapılan dana etli dürüm, mekanın en popüler yemeği. Etler yaklaşık sekiz saat süren özel bir pişirme yönteminden sonra dürümün arasına giriyor. Humusu da oldukça başarılı.

Özge Kara – Gezimanya.com