Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bitki ve kuş zengini Yozgat
Bitki ve kuş zengini Yozgat
Bozok Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından Türkiye’nin ilk milli parkı Yozgat Çamlığındaki bitki ve kuş çeşitliliğini belirleyip, fotoğraflarla belgeledi.
Seyahat 10 Aralık 2018 - 11:09

Bitki ve kuş zengini olan Yozgat Çamlığında çekilen fotoğraflar, alışveriş merkezinde sergilendi.

y9Bozok Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Galip Akın, yaban hayatının tanıtılmasında, anlaşılmasında ve doğanın korunmasında, milli parkların öneminin tartışılmaz olduğuna dikkat çekti.

y3Akın, 1958 yılında ilan edilen ilk milli park olan Yozgat çamlığında 400-500 yıllık karaçam ağaçları, kuş, sürüngen, memeli, kırmızı orman karıncaları ile önemli bir faunaya sahip olduğuna dikkat çekti.

y6Akın, 400-500 yaşlarında olan karaçamların, en büyüğünün 4 metre 90 santim olmasına rağmen, hala tohum verme, büyüme yeteneğine sahip olduğunun da altını çizdi.

y8Profesör Akın, ‘'Bitki türleri arasında karaçam, sarıçam, toros sediri, mavi ladin, katran ardıcı, bozardıç, meşenin 4 çeşidi, ıhlamur, alıç, ahlat armudu, titrek kavak, geyik elması, çakal eriği, yaban kirazı olarak adlandırılan mahlep, bedem, akasya gibi ağaçlar dahil toplam 216’nın üzerinde bitki türü bulunmaktadır. Bunun 28 türü yöreye özgü endemik türdür. Toplam 72 kuş türü bulunmaktadır. Çamlık şehrin farklı bölgelerinde bulunan 74 ayrı çeşmeye su kaynağı olmuştur. Geçmişte halkın yaz sıcaklarında kar ihtiyacını karşılayan 16 ayrı kar kuyusu bulunmaktadır. Bunun iki tanesinin içi temizlenmiş durumdadır'' dedi.

y7
Son güncelleme: 11:10 - 10.12.2018