Bodrum Kalesi’ne turist akını

Bodrum'un tarihi kalesini son 7 ay içinde 160 binin üzerinde yerli ve yabancı turist gezdi. Bu rakamın yıl sonuna kadar 350 bin civarında olmasını beklenirken, kaledeki Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de saat 23.00'e kadar açık tutuluyor.

Bodrum Kalesi’ne turist akını

Bodrum’da yaz sezonuyla tarihi ve turistik noktalarda ziyaret artışı gözlendi. Bu kapsamda, Bodrum Kalesi’ni 7 ayda 160 binin üzerinde yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Geçen yıl kaleyi toplamda 160 bin kişi ziyaret ederken bu yılın sonu hedefin 350 bin civarında olduğu belirtildi.

Kaleyi ziyarete giden yerli ve yabancı turistler gemi batıkları başta olmak üzere, tarihi eserlerin bulunduğu alanları ziyaret ederek bol bol fotoğraf çektiriyor. Bunun yanı sıra özellikle turistler kalenin deniz manzarasını fırsat bilip saatlerce içeride vakit geçiriyor.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Hüseyin Toprak, şu ifadeleri kullandı:

“Pandemi sonrası turizme hızlı bir giriş yaptık. Bu kapsamda ciddi anlamda ziyaretçi yoğunluğu oluşmaya başladı. Özellikle geçen yıl toplam müze ziyareti 160 bin civarındayken bu yılın ilk 7 ayında bu rakamı yakaladık ve geçtik. Yıl sonunda ise 350 bin civarında ziyaretçi beklentimiz var. Ağırlıklı olarak ziyaretçilerimizi yabancı turistler oluşturuyor. Avrupa ve Asya başta olmak üzere özellikle bu yıl ABD’den ciddi bir artış var ve müzemiz yoğun ilgi görülmekte.”

“MÜZE AKŞAM DA AÇIK OLUNCA İLGİ ARTTI”

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni de saat 23.00’e kadar açık tuttuklarını kaydeden Toprak, sözlerine şöyle devam etti:

“Böyle olunca da özellikle akşam saatlerinde müzeye ciddi anlamda ilgi oluyor. Sıcakta kaleyi gezmek zor olduğu için akşam saatleri yoğunluk gözleniyor. Özellikle yerli ve yabancı turistler gün batımını izlemeyi seviyor, kulelerde vakit geçiriyor, akşam ışıklandırmalar ile kalenin yüksek yerlerinde vakit geçiriyor. Özellikle günlük ziyaretçi ortalamasına baktığımız zaman sezon öncesi bu rakam 1000 civarındayken sezonla birlikte 3 bin kişi ziyaret ediyor. Pandemiden sonra ziyaretler beklentimizin altında ama önümüzdeki yıllarda bir sıkıntı yaşanmazsa günlük ziyaretçi sayımız 5-10 bin arasında bir beklentimiz var.”

“MÜZE KART AVATANJI VAR”

Müze kart avantajına da değinen Toprak, “Kalemize giriş 150 lira ama Türk vatandaşlarımızın müze kart alma gibi bir avantajı var. Kart 60 lira ve Türkiye’de 200’den fazla müzeye ücretsiz girme hakkına sahip oluyorlar. Sadece kart olarak da değil, müze kart uygulamasını telefona indirdikleri zaman kartı kullanmadan mobil uygulama ile de bu işlemi yapabilirler” ifadesini kullandı.

Ankara’dan ailesiyle müzeye ziyarete giden Serdar Aygün, “Müze çok güzel ve çok organize. Her yer çok temiz. Armalar çok ilgimi çekti. Açıklamalar çok güzel yazılmış. Çocuklar yazıları heyecanla okuyorlar” dedi. (DHA)

Loading...