Çiğnenmiş sakızla kaplı sokak

Amerika’da uzaktan bakıldığında rengarenk görünen ve aslında çiğnenmiş sakızlardan oluşan bir duvar var.

Çiğnenmiş sakızla kaplı sokak

Tüm dünyada kahve evleriyle ünlü Seattle kentinde bulunan duvarın hikayesi için 90'ların başlarına kadar gitmek gerekiyor.
s2Seattle'da Post Alley'de tiyatro bileti almak için kuyrukta beklerken çiğnedikleri çikletleri duvara yapıştıran insanlar istemeden de olsa bir gelenek başlatmış.
s3O sokaktan geçen herkesin duvarlara sakız yapıştırmaya devam etmesiyle, rengarenk bir görüntü oluşmuş.
s4Seattle'a yolu düşen herkesin en az bir kez bu duvarı ziyaret etmesi ve önünde çeşit çeşit fotoğraflar çektirmesi adeta bir gelenek haline gelmiş.
s6Belediye ne kadar temizlemeye çalışsa da, burası 98 yılında turist akınına uğrayan ikonik bir sokak oluyor.
s5Tarihi bir mekan gibi turistlerin ilgisini çeken bu duvar, kimilerine göre ‘gördükleri en renkli ve güzel' şey iken, kimileri de oldukça itici buluyor.
s10Pek çok kişi ‘İnsanlar burada sakızlardan sanat yapıyor, duvara sakızlardan ilginç resimler yapılıyor, gerçekten ilham verici” dese de, yetkililer harekete geçerek, çok güçlü buhar makineleriyle geçtiğimiz yıllarda duvarları temizlemeye başlamıştı.
st
Ancak duvarın temizlenmiş hali tepki çekti ve binlerce insan burayı kısa sürede eski haline geri döndürdü.
s8Bu ikonik duvarlar, Seattle’e giden her turistin ziyaret edeceği ilk yer olarak listelerdeki yerini koruyor.

s11

Rusya'nın romantik pencereleri İlginizi Çekebilir Rusya'nın romantik pencereleri Şehrin karanlığı gökyüzüyle aydınlandı İlginizi Çekebilir Şehrin karanlığı gökyüzüyle aydınlandı