Bursa’da ilk mavi bayrak, İznik Gölü’ndeki İnciraltı Plajı’na verildi

115 kilometrelik deniz sahili ve 24 halk plajı bulunan Bursa'da ilk 'mavi bayrak' İznik Gölü'ndeki İnciraltı Plajı'na verildi.

Bursa’da ilk mavi bayrak, İznik Gölü’ndeki İnciraltı Plajı’na verildi

Denize 115 kilometre kıyısı olan Bursa’da, Mudanya, Karacabey ve Gemlik ilçelerinde 24 halk plajı olmasına rağmen hiçbirinin mavi bayrağı bulunmuyor.

İznik Gölü’ne mavi bayrak alabilmek için Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na başvuran Bursa Büyükşehir Belediyesi, su kalitesinden temizlik ve can güvenliğine, engelli erişim imkanlarından soyunma kabinleri ve duşlara kadar 33 farklı kriteri yerine getirdi. İznik İnciraltı Halk Plajı, ‘Bursa’nın ilk mavi bayraklı plajı’ olmaya hak kazandı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Her ne kadar sanayisi, ticareti, kültürü ve tarihiyle ön plana çıkan bir şehir olsa da Bursa, aynı zamanda bir sahil şehri. 115 kilometre deniz ve 162 kilometre göl sahilleriyle 277 kilometre sahili olan şehir. Bu sahillerin korunması ve gözetilmesi tamamen bizim kontrolümüzde. Ekibimizle sahiller komple elden geçirildi” dedi.

Aktaş, sözlerine şöyle devam etti: “İnanıyorum ki birkaç yıl içerisinde Bursa’da 3-4 sahilde daha mavi bayrak dalgalanacak. Oralar ciddi bir çekim merkezi haline gelecek.” (DHA)

Loading...