Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Bursa’nın Ayasofya’sı’: Bursa Ulu Camii
‘Bursa’nın Ayasofya’sı’: Bursa Ulu Camii
Evliya Çelebi’nin ifadesiyle 'Bursa’nın Ayasofya’sı' olan Bursa Ulu Camii, Niğbolu seferi sonunda Osmanlı Sultanı I. Bayazid tarafından yaptırıldı.
Seyahat 15 Haziran 2019 - 11:08

Kitabesi olmamasına karşın, yapım tarihi 1399 olarak kabul ediliyor.

Caminin açılışında ilk hutbeyi dönemin önemli mutasavvıflarından Somuncu Baba'nın okuduğu bilinmekte.

Somuncu Baba caminin yapıldığı sıra buraya gelir işçilere hayrına somun dağıtırmış. Caminin yapıldığı yıllarda, burada ders vermek medrese hocaları için bir onurdu.

Ancak Yıldırım Bayezid'in Ankara Savaşı’nda yenilip esir düşmesinden sonra Timur tarafından işgal edilen Bursa, zor dönemler geçirmişti. Daha sonraki Fetret Devrinde Bursa, Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından 1413 yılında kuşatılarak cami dış cephesine odunlar yığılarak yakılmaya çalışılmış.

Cami, 1421 yılında tekrar ibadete açılmış, 1517 yılında Yavuz Sultan Selim Mısır'ı feth edip hilafeti Osmanlı’ya geçerdiği dönemde getirilen ilk Kabe-i şerif kapı örtüsü padişah tarafından Bursa Ulu Cami'ye hediye edilmişti.

2215 metrekare alanı kaplayan Ulu Cami, her biri dörder kubbeli 5 bölümden oluşuyor.

Hemen hemen eşit büyüklükteki 20 kubbesinin ortasındaki kubbe açık olarak yapılmış. Telle örtülü bu orta kubbeden giren yağmur damlaları havuzda toplanır, ışık ise camiyi aydınlatırdı.

Günümüzde kubbe camekanla kaplı olduğunda yağmur suyu toplama işlevini kaybetmiş ama aydınlatma görevi devam etmekte.
İçindeki şadırvan ve duvarlarında yer alan dev boyutlardaki yazılar, Ulu Cami'nin kendine özgü özellikleri. Günümüzde Ulu Cami'de 21 hattat tarafından yapılmış 45 levha, 87 duvar yazısı bulunuyor.

Ulu Cami'nin Devaklı Abdülaziz oğlu Mehmet tarafından yapılan taç kapısı, sert ceviz ağacından hiç çivi kullanılmadan yapılmış minberindeki ağaç işçiliği birer şaheserdir.

Minber, kainatı temsil eder. Üzerine güneş sistemi kabartma bir formla işlenmiştir. Gezegenler, güneşe uzaklıkları ve büyüklüklerinin oranları doğru olarak yerleştirilmiştir.