Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çıldır Gölü’nde buzlarla vals
Çıldır Gölü’nde buzlarla vals
Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde yer alan Çıldır Gölü, muhteşem manzarası ve göz alıcı mavisi ile ziyaretçilerini büyülüyor. Baharda rengarenk doğası, kış mevsiminde bembeyaz örtüsü ile yılın her mevsimi farklı bir yüzünü gösteren Çıldır Gölü, unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Karayolu veya demiryolu ulaşımı dışında, Çıldır Gölü tur seçenekleri ile bu büyüleyici manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Ayrıca Ankara ve İstanbul’dan bir kaç saatlik uçak yolculuğu ile Kars havaalanına ulaşabilir, buradan 45 km. uzaklıkta olan Çıldır Gölü’ne kısa bir kara yolculuğu sonunda gidebilirsiniz.
Seyahat 24 Şubat 2018 - 10:41

Çıldır Gölü, 123 km2 alanı ile hem Ardahan hem Kars il sınırı içerisinde yer alıyor. Göl çevresinde genel olarak hayvancılık ve yılın her mevsimi balıkçılık yapılıyor. Gölde aynalı sazan da denilen sarı sazan balığı avlanıyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nin Van Gölü'nden sonra en büyük gölü olan Çıldır Gölü, kış aylarında buz tutması ile misafirlerine büyüleyici manzaralar sunuyor.

c8Türkiye'nin donan tek gölü olan Çıldır, buzu kırarak balık tutmaya çalışan balıkçılar, buz üzerinde yürüyen insanlar, kızak sürenler gibi çeşit çeşit insan manzaraları ile sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Göl üzerindeki buz kalınlığı yer yer 45 – 50 cm. kalınlığa kadar ulaşabiliyor.

c1Farklı bir tatil deneyimi vaad eden Çıldır Gölü, yılın her mevsimi bambaşka renklere bürünüyor. Bahar renklerinin yerini kış aylarında göz alabildiğince bir beyazlık alıyor. Muhteşem doğa kara teslim olduğunda Çıldır Gölü de donmaya başlıyor. Aralık ayından Mayıs ayına kadar buza bürünen Çıldır'da gölün üzerinde yürümeyi, atlı kızaklara binmeyi ihmal etmeyin. Buz tabakasını kırarak sarı sazan avlayan balıkçılar, karlı dağlar ve bulutların yansıması olağanüstü fotoğraf kareleri yakalamanızı sağlıyor.

c7Göl çevresi, doğa ile baş başa kalmak isteyen kampçıların da uğrak yerlerinden biri oluyor. Ayrıca, göl kenarındaki restoranda, yemeğinizi yerken göl manzarasının keyfini sürebilirsiniz. Her yıl şubat ayında düzenlenen Çıldır Altın At Uluslararası Kış Festivali festivali, eğlenceli aktiviteler ile tatilinizi taçlandırıyor. Çıldır Gölü festivali, atlı kızak, cirit, atlı okçuluk, dörtnala at gibi yarışlara ev sahipliği yapıyor.

c2Ardahan ve Kars şehirlerinin bir parçası olan Çıldır Gölü, kış turizmi denilince ilk akla gelen yerlerden biri olan Sarıkamış'a yaklaşık iki saat uzaklıkta yer alıyor. Dilerseniz, bembeyaz yolların arasından yol alarak Sarıkamış Bayraktepe Kayak Merkezi'ni ziyaret edebilirsiniz. Kars bölgesinde yer alan Ani Harabeleri, Doğatepe Peynir Müzesi ve Sarıkamış Şehitliği'ni gezilecek yerler listenize alabilirsiniz.

c5Türkiye'nin en doğu ucundaki Kars'ın sokaklarında keyifli bir gezinti yapabilir, Rus mimarisinin izlerini taşıyan tarihi yapıları keşfedebilirsiniz. Ayrıca İshak Paşa Sarayı, Hayvan Pazarı, Kümbet Camisi, Kars Kalesi, Katerina Sarayı, Eski Borsa Binası, Taş Köprü, Homoros Manastırı, Şeytan Kalesi ve Tabyalar Çıldır Gölü tatilinizi unutulmaz bir geziye çeviriyor.

c3Bir tatlı su gölü olan Çıldır Gölü'nde dört mevsim sarı sazan balığı avlanıyor. Sarı balık sadece Çıldır Gölü'nde bulunuyor. Balık, rakı ve rokayı bir araya getirip göl manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Kaz eti, kuzu etiyle pişirilen piti, Kars mantısı olarak da bilinen hangel, erişte aşı çorbası, soğuk servis edilen ve bulgur, nohut, yoğurttan yapılan ayran aşı çorbası yöresel lezzetler arasında yer alıyor. Ayrıca reyhan şerbeti ve umaç helvası ile öğünlerinizi tadlandırabilirsiniz.

c4Yakınlığı dolayısıyla Çıldır Gölü'nü ziyaret edenler genel olarak Kars şehir merkezinde yer alan Kars otelleri tercih ediyor. Otel fiyatları yıl içerisinden mevsimden mevsime değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle, kampanyaları takip ederek veya erken rezervasyon seçeneklerini değerlendirerek bütçenize en uygun konaklama fırsatlarını yakalayabilirsiniz.

Kaynak: Tatil Sepeti

Son güncelleme: 10:42 - 24.02.2018