Sözcü Plus Giriş
GALERİ Çin arkeolojisinin beşiği Yin Kalıntıları 26 Aralık 2018 09:32
1 Anyang şehrinin 2 km kuzeybatısında yer alan ve 30 km²’lik bir alana sahip Yin (Yinxu) Kalıntıları, 3.300 yıl önce Shang Hanedanı döneminin başkentiydi.
2 Tarihi kayıtlara ve yapılan arkeolojik kazılara göre Çin tarihindeki ilk başkent sayılır ve “Yin” adı da Shang Hanedanlığı’nın antik adıdır.
3 Yinxu tarihi kalıntılarının keşfi ve çıkarılması, 20.yüzyılda Çin'in en önemli arkeolojik keşfi olarak kabul edildi. İlk kazı çalışmalarının yoğunlaştırıldığı 1928 yılından itibaren, buradan bronz eşyalar çıkarıldı.
4 Kaplumbağa kabuğu ve hayvan kemik parçaları üzerinde oyulan Jiaguwen yazısı, arkeolojik dünyadaki en önemli büyük olaylardan biri olarak nitelendi. Bu nedenle Yin Kalıntıları, arkeologlar tarafından “Çin arkeolojisinin beşiği” olarak adlandırılmakta.
5 1920 yılında başlayan kazılarda mezarlıklar, saray ve tapınak temelleri, tunç ve yeşimtaşı oyma eserleri, vernik eşyalar, beyaz oymalı seramikler vs ortaya çıkmıştı. Kalıntılar adeta Çin Tunç Devri’ne tanıklık eder.
6 1939 yılında keşfedilen, ölçüleri 133 cm ve 875 kg olan dört ayaklı bronz kazan Simuwu Ding, dünyanın en büyük kazılmış bronz eşyasıdır. Arkeologlara göre bu meşhur bronz kazan, ibadet törenlerinde kullanılıyordu ve zamanında aristokratların bir sembolüydü.
7 Şu ana kadar, Yinxu tarihi kalıntılarından toplam 160 bin kadar kaplumbağa ve hayvan kemiği çıkarıldı.
8 İçlerinde hiç parçalanmamış ve yazısız kemikler de var. Bütün kemik ve kabuk parçaları üzerinde oyulan yazıların toplamı ise 4 bin dolayında.
9 3 bin kadar yazı ilgili uzmanlar tarafından araştırıldı. Bu 3 bin yazıdan bin tanesi tümüyle deşifre edildi. Diğerleri ise halen okunamadı veya anlam konusunda fikir ayrılığı söz konusu.
10 Buna rağmen, belirlenen bin kadar anlamlı yazılar sayesinde Shang hanedanı ile ilgili siyaset, ekonomi ve kültür gibi alanlarda zengin bilgiler edinildi.
11 Eylül 2005’de müze tamamlanarak halka açılmış, 13 Temmuz 2006 yılında ise Yin Kalıntıları, olağanüstü evrensel değeri sebebiyle Dünya Miraslar Listesi’ne girmişti.