Çin sünger kentler yapacak

Tüm dünyada ve özellikle Asya'da son dönemlerin hızlı kente göçü kentlerin birden çok büyümesine yol açmıştı. Bu ise, acil altyapı sorunlarını gündeme getirmişti. Nitekim yağmur mevsimlerinde Hindistan, Nepal, Bengladeş kentlerinin bazılarında sel olayları görülüyor.

Çin sünger kentler yapacak

Kaldı ki bu taşkınlar ve kentlerin sular altında kalma olayları sadece gelişmekte olan ülkelerde görülmüyor. Son dönemde örneğin ABD’nin Houston kentinde de buna tanık olundu. Çin’de de 2016’da Wuhan, nanjing ve Tianjin bu türden sorunlar yaşamıştı.

s2Çin mühendisleri, bu sorunlara çare bulmak üzere, “sünger kent girişimi” başlatıyor. Kentsel bölgelerde geçirgen yüzey ve yeşil altyapı sayesinde yağmur suları emilerek yeniden kullanıma sokulacak.

Mali kaynak ve mühendislik becerisi sayesinde, 2020 yılında, Çin’in kentsel alanlarının %80 kadarında yağmur sularının %70’i emilerek yeniden kullanıma hazırlanıyor olacak.

Kurak iklimli ülkeler için çanak evler İlginizi Çekebilir Kurak iklimli ülkeler için çanak evler Çin'in toplu konut projesi: Orman şehri İlginizi Çekebilir Çin'in toplu konut projesi: Orman şehri