Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çin’de dev güneş panelleri tarlaları
Çin’de dev güneş panelleri tarlaları
Hebei eyaletindeki Zhangjiakou güneş enerjisi istasyonu, dağlara ve tarlalara yayılmış oldukça büyük ebatlarıyla dikkat çekiyor.
Seyahat 8 Ocak 2019 - 10:31

Dünyanın en büyük güneş panelleri tarlalarına sahip olan Çin, 130 milyon kilowatt enerji kapasitesi ile dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi konumunda.

panel3Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) verilerine göre dünyadaki panellerin yüzde 60’ından fazlasını üreten Çin, bundan da büyük gelir elde ediyor.

panel1Çin hükümeti, hava kirliliğinin oldukça yoğun olduğu ve buna bağlı hastalıkların ciddi oranda arttığı ülkede, hava kalitesini geliştirmek için temiz enerji projelerine 360 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı.

panel6Hükümet, 2020 yılı itibariyle yenilenebilir enerji sektöründe 13 milyon kişilik yeni istihdamın oluşturmayı da planlıyor.

panel5Uzmanlar, Çin’in bu alana büyük yatırım yapmasının altına sadece havayı temizlemek değil, enerji konusunda kendisinden başka hiçbir ülkeye bağımlı olmama isteğinin de yattığını belirtiyor.

panel4