Sözcü Plus Giriş
GALERİ Çin’in dünya mirası: Longmen Taş Mağaraları 4 Nisan 2019 09:29
1 Longmen Taş Mağaraları, Çin'in ortasındaki Henan eyaletinin Luoyang şehrinin 12.5 kilometre güneyindeki Longmen Vadisi’nin iki tepesinin yokuşlarında bulunuyor.
2 Mağaralar bölgesi, Gansu eyaletindeki Mogao mağaraları, Shanxi eyaletinin Datong kentindeki Yungang mağaralarıyla birlikte, “Çin'in taş heykel sanatının üç hazinesi” olarak adlandırılır.
3 Yapımı, Kuzey Wei hanedanı Xiaowendi döneminde başlayan ve toplam 400 yılı aşkın sürede tamamlanan Longmen Taş Mağaraları, 1500 yıllık geçmişe sahiptir.
4 Güneyden kuzeye yaklaşık 1 kilometre boyunca uzanan Longmen Taş Mağaraları topluluğunda 1300’den fazla mağara, Buda heykellerinin konulduğu 2345 hücre, 3600 tablet, 50'den fazla pagoda ve 97 bin Buda heykeli bulunuyor.
5 Binyangzhong Mağarası, Fengxian Pagodası ve Guyang Mağarası, Longmen mağaralar topluluğunun simge eserleridir.
6 Longmen taş mağaralarında din, güzel sanatlar, el yazısı, müzik, giysi, süs eşyası, tıp, ilaç, inşaat ve ulaşımı konu alan birçok kitap ve eşya korunmuş durumda.
7 Bu nedenle, Longmen taş mağaraları topluluğu, büyük çaplı bir taş heykel sanat müzesi niteliğinde.
8 Longmen taş mağaraları topluluğu, 30 Kasım 2000’de "Dünya Mirasları Listesi"ne alındı.
9 Dünya Mirasları Komitesi, Longmen konusunda şu değerlendirmeyi yapmıştı: "Longmen taş mağaralarındaki eserler, Çin tarihinde hüküm süren Kuzey Wei hanedanı son döneminden Tang hanedanı dönemine kadar süre içinde (493-907) en büyük çaplı ve örnek heykel sanatı örnekleridir."
10 "Budizm'i konu alan bu eserler, Çin'in taş heykel sanatının en yüksek seviyesini temsil ediyor."
11
12
13